Darbo valandos: 8:00 – 22:00

Registracija internetu

Katės mityba – sausi ir šlapi pašarai, RAW ir BARF mityba

Visi kačių šeimininkai nori auginti sveiką ir sotų augintinį. Tačiau tinkama kačių, kai ir šunų, mityba šeimininkams kelia tikrą galvos skausmą. Kačių mityba yra gan sunki tema, nes katės gali būti labai išrankios tiek maisto produktams, tiek maisto pavidalui.

Kačių mitybą veterinarijoje skirstoma į kelias kategorijas pagal maisto tipą:

  1. Katės mityba sausu pašaru
  2. Katės mityba šlapiu pašaru
  3. RAW mityba katėms – kačių mitybą žalia mėsa
  4. BARF katės mityba – kačių mitybą žalia mėsa, vaisiais, daržovėmis bei uogomis

Kad ir kokia mitybą parinksite savo katei, labai svarbu išlaikyti pašaro kiekio dienos normą, kad augintinis būtų aprūpintas visomis maistinėmis medžiagomis ir jų tinkamiausiu kiekiu. Kačių mityboje labai svarbu išlaikyti balansą tarp katės mitybos įpročių, fizinio aktyvumo ir amžiaus. 

Pasirinkus Jūsų katei tinkamiausią mitybos tipą labai svarbu nepamiršti tinkamo kiekio švaraus vandens.

Katės mityba sausu pašaru

Pasirinkus katę šerti sausu pašaru labai svarbu gerai išanalizuoti pašaro sudėtį. Didžiąją kačių pašaro dalį turi sudaryti mėsa arba žuvis. Kuo didesnė mėsos procentalė maiste, tuo aukštesnės klasės pašaras. 

Mėsa ir/ar žuvis kačių pašare – baltymų šaltinis. Taip pat reikėtų nepamiršti ir angliavandenių šaltinio – grūdų, daržovių bei skaidulų. Jie taip pat labai svarbūs katės mityboje. Super premium klasės kačių pašaruose mėsos/žuvies ir jos priedų būna ne mažiau nei 50 proc.

sausas pašaras katinams

Kaip išsirinkti sausą pašarą katei?

Renkantis sauso pašaro mitybą savo katei labai svarbu atkreipti dėmesį į jos amžių. Kačių sausa mitybą skirstoma į kačiukų (iki 12 mėn. amžiaus); suaugusiųjų (1-7 metų amžiaus) ir senjorų pašarą (8+ metų amžiaus). 

Tai svarbu renkantis pašarą, dėl to, kad skirtingų amžiaus grupių kačių pašaruose yra skirtingas kiekis maistinių medžiagų ir kalorijų kiekis, kuris skirtinguose gyvenimo etapuose pas kates – skiriasi.

Jeigu tik leidžia galimybės rekomenduojame super premium sausą pašarą katėms.

Kuo skiriasi sausas pašaras suaugusioms ir sterilizuotoms katėms?

Taip pat dažnai sulaukiame klausimo kuo skiriasi sausas pašaras suaugusioms katėms ir sterilizuotoms/kastruotoms katėms. Tai pašaras, kuris skirtas tik suaugusioms katėms nuo 1 metų amžiaus. Tokio tipo mityba katėms padeda užtikrina gerą šlapimo organų sistemos sveikatą dėl subalansuoto mineralų kiekio. 

Taip pat tokio tipo kačių mityba dažnai būna praturtinta L-karnitinu, kuris padeda palaikyti optimalų katės svorį, stiprina imuninę sistemą

Kada kačiuką pradėti maitinti sausu pašaru?

Veterinarijos gydytojai kačių mityba sausu pašaru pataria pradėti įvedinėti maždaug šeštą-aštuntą katės gyvenimo savaitę renkantis mažiems kačiukams tinkamą pašarą.

Veterinarijos klinikose dažnai matomas didelis sauso pašaro pasirinkimas katėms. Taip yra, nes beveik visi gydomieji pašarai, kurie yra speciali kačių mityba sergant inkstų, kepenų, kasos, žarnyno ar kitomis ligomis.

sausas pašaras katinams

Kačių mityba šlapiu pašaru

Šlapias pašaras katėms mityboje atstoja skanukus arba vieną iš maitinimo kartų. Dažnas katės šeimininkas pasirenka ryte arba vakare neduoti sauso pašaro, o duoti šlapią. Šlapiu pašaru katėms laikomi konservai ir paštetai. 

Tačiau ne retu atveju sulaukiame komentarų, kad katės yra labai išrankios ir renkasi arba tik konservus su mėsos ar žuvies gabaliukais arba tik paštetus.

Kaip išsirinkti šlapią katės pašarą?

Renkantis šlapio tipo mitybą katei svarbu atkreipti dėmesį į katės amžių, fizinį aktyvumą bei sveikatą. Kaip ir sauso pašaro mityboje kačių šlapias pašaras skirstomas pagal amžiaus grupes bei pagal tai ar katė kastruota/sterilizuota.

Veterinarijos gydytojai kačių mitybą konservais ar paštetais pataria pradėti nuo 4-6 savaičių amžiaus, renkantis pašarą, kuris pritaikytas tokiai jaunai amžiaus grupei.

Taip pat veterinarijos klinikose dažnai su gydomuoju sausu pašaru galima įsigyti ir gydomo pobūdžio konservų katėms, tačiau neretai tai būna pašteto formoje. Šlapias gydomojo pobūdžio pašaras katėms skiriamas sergant kepenų, inkstų ligomis, diabetu ar turint alergijas.

kačių mityba šlapiu pašaru

RAW mityba katėms

Natūralaus tipo mityba katėms, dar kitaip vadinama RAW mityba – kai katės šėrimas būna sudarytas iš žalios mėsos, žuvies ir jų subproduktų. Prie šios tipo mitybos kačių augintojai pereina tada, kai susiduria su maistine alergija, virškinamojo trakto ligomis.

RAW mityba kates gražina į savo protėvių laikus, laukinę gamtą, tačiau tokio tipo mityba gali būti labai klaidinga jeigu ją sudelioja ir parenka ne veterinarijos gydytojas su RAW mitybos specialistu.

Kaip savo katę maitinti RAW mityba?

Renkantis RAW mitybą katei svarbu atkreipti tai, kad mėsa ar žuvis neturėtų būti susmulkinta. Pasirinkus tokio tipo mitybą racioną turėtų sudaryti maždaug: 80% mėsos ar žuvies, 10% kaulų ir 10% subproduktų (paukščių, žuvies, galvijų vidaus organai).

RAW mitybos katėms minusai

Didžiausi šios mitybos minusas katėms yra du. Pirmasis tai “mėsos sindromas” katėms, kai gauname maiste katėms trūksta kalcio, sutrinka kalcio ir fosforo santykis, kuris trikdo kaulų vystymąsi. 

Antrasis – sugedęs maistas katėms. Dažnu atveju naminės katės nesuėda viso duoto pašaro vienu kartu, tad pastovėjusi žalia mėsa ar žuvis su subproduktais gali sugesti ir taip katė gali apsinuodyti maitinantis RAW mitybos principais.

Pasirinkus žaliosio mitybos principą veterinarijos gydytojai rekomenduoja profilaktiškai nukirminti savo katę, kad užtikrinti kokybiškiausią gyvenimą jai.

raw mityba katėms

BARF katinų mityba

BARF iš anglų kalbos išvertus, tai biologiškai tinkamas žaliasis maistas.

Katės iš prigimties yra mėsėdžiai plėšrūnai, tačiau net ir laisvėje gyvenantys plėšrūnai savo mitybą linkę paįvairinti žole bei uogomis. Net sumėdžiojus grobį kačių primtakai pradeda jį valgyti nuo pilvo srities, kurioje dažnai būna apvirškintos žolės ir kiti žalimynai.

BARF mitybos privalumai

Šeriant katiną BARF mitybos principu užtikrinamas ne tik tinkamas baltymų kiekis, bet ir angliavandenių, papildų imuninei sistemai, antioksidantai. Uogos, vaisiai ir lapiniai žalumynai BARF mityboje užtikrina su maistu gaunamus vitamino B ir C tinkamus kiekius, aprūpina katės organizmą geležimi. Ne mėsinės ar žuvinės kilmės produktai BARF mityboje padeda išlaikyti rūgštingumo ir šarmingumo balansą.

Renkantis BARF mitybą katei reikėtų atsižvelgti į tokius veiksnius kaip amžius, svoris, lytis, veislė, sveikatos būklė, aktyvumas ir buvusios ligos. Idealiausiu atveju svarbu tokio tipo mitybą aptarti su kvalifikuotais specialistais.

Pasirinkus žaliosio mitybos principą (RAW ar BARF) veterinarijos gydytojai rekomenduoja profilaktiškai nukirminti savo katę, kad užtikrinti kokybiškiausią gyvenimą bei geriausią medžiagų įsisavinimą.

BARF katinų mityba

Ko negalima duoti katėms?

  1. Alkoholis
  2. Avokadas
  3. Razinos ir vynuogės
  4. Šokoladas
  5. Kofeinas
  6. Cukrus ir ksilitolis
  7. Druska
  8. Mielės
  9. Kokosas
  10. Makadamijos riešutai
  11. Citrusiniai vaisiai
  12. Česnakas ir svogūnas
  13. Riebūs pieno produktai
  14. Kaulai

Kur kreiptis jeigu noriu konsultacijos dėl savo katės mitybos?

Veterinarijos klinika Vilniuje “Begemotas” visada yra atvira atsakingiems šeimininkams. Veterinarijos gydytojai pasiruošę atsakyti į visus rūpimus klausimus šeimininkams apie katės mitybą skirtingais gyvenimo periodais. 

Begemoto veterinarinės medicinos centre galite ne tik konsultuotis su veterinarijos gydytoju, bet ir išsirinkti bei įsigyti tinkamiausią pašarą savo mylimam keturkojui šeimos nariui. 

Mūsų klinikoje taikomi visi inovatyviausi ir moderniausi apsinuodijimo gydymo metodai, kad būtų užtikrintas lengviausias ir greičiausias, koks tik įmanomas pagal augintinio būklė, atsistatymas. Dėl savo augintinio problemų galite susisiekti su mumis ir suderinti vizitą jums patogiu laiku.

Begemotas klinikoje pacientas katė