Darbo valandos: 8:00 – 22:00

Registracija internetu

Šuo šlubuoja – kodėl ir ką daryti?

Begemoto veterinarijos gydytojas – ortopedas – traumatologas Lukas Mačiulis teigia, kad jei jūsų augintinis yra tinkamai auginamas, maitinamas, gauna pakankamą fizinį krūvį, galima tikėtis 80 proc. sėkmės, kad sąnariai bus sveiki ir šlubavimo problemų jūsų augintinis išvengs. 

Tačiau ką daryti jei šuo šlubuoja priekine ar galine koja?

Net mažiausias sužeidimas kojoje gali tapti šuns šlubavimo priežastimi. Šuo gali šlubuoti dėl nago lūžio, pėdutės ar tarpupirščio žaizdos, sąnarių ligų, kaulų traumų, genetikos, netinkamos mitybos ar antsvorio, per mažo fizinio aktyvumo.

Šuo šlubuoti gali dėl sąnarių ligos

Dažniausia veterinarijos srityje šunų šlubavimo priežastis – sąnarių ligos. Sąnarių ligos gali būti uždegiminio bei trauminio tipo. Šunų osteoartritas, osteoartrozė, arba artrozė – dažniausia degeneracinė šunų sąnarių liga, susijusi su nuolatiniu sąnarių traumavimu ir senėjimo procesais.

Tai dažniausiai sutinkama vyresnio nei 5 metų šunų šlubavimo priežastis. Dėl sąnarių uždegimo šuo gali šlubuoti priekine ir galine kojomis.

Artritas dažnu atveju gydomas priešuždegiminiais vaistais bei specialiais papildais sąnariais. Begemoto veterinarijos gydytojas Lukas, visada gydymą parenka pagal šuns būklę bei šeimininkų poreikius. 

Dėl osteoartrito sukeltas šuns šlubavimas vyresnio amžiaus gyvūnams – gydytojas Lukas Mačiulis rekomenduoja ilgo poveikio, inovatyvų medikamentinį gydymo metodą, kurio viena injekcija malšina šuns skausmą mėnesiui, o kartais net ilgiau.

šuo šlubuoja priekine koja

Šuo šlubuoja dėl kelio raiščių, menisko trūkimo bei girnelės išnirimo

Trauminio tipo sąnarių ligos tai ne tik pačio sąnario trauma, bet ir su juo susijusių dalių, tokių kaip raiščiai ar meniskas, trūkumas. Plyšę kelio sąnario raiščiai ar meniskas – šunų šlubavimo galine koja priežastis. 

Veterinarijos gydytojas Lukas pabrėžia, kad šuo galine koja dažniausiai šlubuoja nušokęs nuo lovos, stipriau palakstęs lauke. Tokio šlubavimo ignoruoti negalima, labai svarbu laiku kreiptis pagalbos į veterinarijos gydytoją – ortopedą ar traumatologą, kad plyšę kryžminiai kelio raiščiai ar trūkęs meniskas nesukeltų papildomų komplikacijų sąnaryje bei raumenų vystymosi etapuose. 

Mažų veislių atstovams, tokiems kaip pudeliai, bišonai ar terjerai dažniau galinės kojos šlubavimas būna susijęs su kelio girnelės problemomis. Gydytojas Lukas dažnu atveju mažoms šunų veislės dėl galinės kojos šlubavimo nustato kelio girnelės išnirimą. 

Veterinarinėje ortopedijoje ir Begemoto klinikoje vis dažniau atliekamas chirurginis gydymo metodas šunų galinių kojų šlubavimo priežasčių gydyme. Tokio tipo operacijos ortopedo Luko Mačiulio teigimu pašalina šuns šlubavimo galine koja priežastis visam likusiam gyvenimui.

Šuo šlubuoja dėl kaulų lūžių

Šuo šlubuoti gali ir dėl traumos. Lužę ar įskilę kaulai traumos metu dažnai sukelia šuns šlubavimą, kai šuo eidamas nestato savo galūnės ant žemės. Traumos metu patirtas lūžis turi diagnozuojamas kaip įmanoma greičiau, o operuojamas po 24h po traumos, kai būna pilnai sureagavę visi aplinkiniai audiniai. Atviras kaulo lūžis gali būti labai pavojingas šuns gyvybei.

šuo šlubuoja galine koja

Šuo šlubuoti gali dėl genetinio paveldimumo

Alkūnės ir klubo sąnarių displazija – daug skausmo sukeliantys, genetiškai perduodami sutrikimai. Šios ligos 15–40 proc. atvejų yra paveldimos ir būdingos ne tik didžiųjų veislių šunims, bet ir mažųjų, „trumpakojų“ – taksų, buldogų, terjerų veislėms. 

Pakitimai sąnaryje atsiranda šuniukams augant 4–6 mėnesyje, kai dėl sutrikusio kaulo vystymosi pažeidžiamos kaulą maitinančios kraujagyslės. Sąnario displazijos simptomus galima pastebėti tik vėlesnėse ligos stadijose, kai šuo pradeda šlubuoti, pakinta eisena. 

Alkūnės displazija sukelia skausmą, šlubavimą šunims priekinėje kojoje, o klubo displazija – šuns galinės kojos šlubavimą, skausmą stojantis ar gulantis. Šunys su sąnarių displazija neturėtų būti veisiami, o visi palikuonys sulaukę 12-18 mėnesių profilaktiškai tyrimai. 

Jei 12-18 mėnesių amžiaus šuniui displazijos tyrimo metu yra nustatomi pakitimai, labai svarbu pritaikyti kuo geresnį sveikų sąnarių palaikymo metodą papildais ir teisingu fiziniu krūviu. Tinkama mityba, papildai sąnariams ir taisyklingas judėjimas gali atitolinti sąnarių sukeliamą skausmą, diskomfortą ir šlubavimą.

šuns šlubavimas

Kur kreiptis jeigu šuniui dėl šlubavimo yra reikalinga pagalba?

Begemoto veterinarijos klinikoje taikomi visi inovatyviausi šlubavimo priežasčių diagnostikos ir gydymo metodai. Begemoto veterinarijos klinikoje Vilniuje šunų šlubavimo diagnostika atliekama rentgeno ir ultragarso pagalba, osteoartritas gydomas hialurono injekcijomis į sąnarį, sausgysles, kapsulę tarp sąnarių, kurios tarsi sutepa sąnarį iš vidaus. Taip pat taikoma ir trombocitais praturtintos plazmos terapija (PRP), kuri mažina skausmą ir uždegimą.

Begemoto specialisto Luko teigimu šunų šlubavimo priežastys, ypač sąnarių, gydomos konservatyviai, vaistais nuo skausmo, taikomos įvairios terapijos, atliekama gydomoji mankšta, reikalingas poilsio režimas. 

Jei nepadeda šie būdai ar šlubavimas yra trauminės kilmės, prireikia chirurginio gydymo, kurio metu nustatomas anatomiškai pakitęs sąnarys, jis fiksuojamas, įdedamas implantas. Šunims gali būti keičiami sąnariai dirbtiniais kaip ir žmonėms. Dažniausiai keičiami stambesni sąnariai – kelių, alkūnės, klubų, retai – peties.

Begemotas veterinarijos klinikos pacientas šuo