Sveikas suaugęs šuo savo nasruose turi 42 dantis, 22 iš jų turi būti viršutiniame žandikaulyje ir 20 dantų apatiniame žandikaulyje. Nuo senų laikų manoma, kad šunų dantys – labai stiprūs ir negendantys, tačiau šiuolaikinėje veterinarijoje tai tampa mitu.
Šunys ir kaip jų šeimininkai vis dažniau susiduria su dantų, dantenų ir burnos ligomis, pažeidimais. Ant dantų besikaupiančios apnašos, besiformuojantys akmenys žaloja ne tik pačius dantis, bet ir dantenas, sukeldamas jų uždegimą.
Dėl burnos ligų ir dantų pažeidimų gali sutrikti augintinio komfortiškas gyvenimas ir gera mityba, tad šunų dantų valymas ir higiena šiuolaikinėje veterinarijoje yra būtini.
Turinio rodyklė
Kodėl yra reikalingas šunų dantų valymas?
Šunų dantų valymu šeimininkai dažnai susirūpina tik tuomet, kai suprastėja augintinio mityba bei atsiranda kvapas iš burnos ar tiesiog smirda iš burnos. Tačiau tai būna jau vėlu ir šunų dantų apnašos jau būna pažengusios, o patys dantys sugedę.
Šunų dantų akmenys gali tapti dantų ir dantenų ligų priežastimi. Šie susirgimai augintiniui kelia didelį skausmą ir diskomfortą: šuo gali tapti vangus, piktas, gali atsisakyti ėsti ar žaisti. Dėl sutrikusios mitybos gali būti pažeisti vidaus organų veikla.
Nors dalis šunų augintojų vis dar mano, kad iš nasrų sklindantis nemalonus kvapas yra natūralus tačiau tai nėra tiesa. Blogas kvapas iš burnos šunims įprastai būna dėl ant dantų vainikėlio ir kaklelio susikaupusių apnašų arba virškinimojo trakto problemų, todėl to ignoruoti nereikėtų.
Šunų dantų valymas namuose ir šunų dantų akmenų valymas veterinarijos klinikoje gali tapti sveikų šuns dantų bei dantenų garantu.
Kaip atliekamas šunų dantų valymas klinikoje?
Norint išvengti dantenų ligų bei dantų taisymo šunims, paprašykite kaskart lankantis veterinarijos klinikoje, kad gydytojas įvertintų jūsų augintinio dantų bei burnos būklę. Taip bus galima lengviau įvertinti dantų apnašų susiformavimo greitį bei šuns dantų valymo planą namuose bei klinikoje su specialia įranga.
Šunų dantų valymas dar kitaip vadinamas dantų sanacija. Tokios procedūros metu užtikrinamas ne tik dantų bei dantenų sveikatinimas, bet ir jų gydymas.
Šunims dantų apnašų valymas veterinarijos klinikoje atliekamas su bendra nejautra. Narkozė taikoma norint apsaugoti gyvūno psichiką ir užtikrinti procedūros saugumą. Narkozės metu valant dantų apnašas augintinis nejaučia jokio skausmo, tai padeda įvertinti ne tik danties išorės būklę, bet ir danties sugedimo ir gingivito (dantenų uždegimo) laipsnį.
Prieš dantų valymą su narkoze šunims labai svarbu jų nešerti bent jau 12 valandų iki procedūros ir veterinarijos klinikoje prieš pačią procedūrą visada rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus, kurie padėta užtikrinti bendrą gyvūno sveikatą.
Veterinarijos klinikoje atliekamas šunų dantų apnašų valymas ultragarsiniu aparatu – skaleriu. Šunų dantų apnašos šalinamos ne tik nuo danties vainiko, bet ir nuo danties kūno, kuris būna pasislėpęs po dantenomis. Dantų apnašų valymo metu taip pat vertinami ir taisomi visi kiti dantų pakitimai: skylės, nuskilimai, emalio, danties kanalų pažeidimai.
Kadangi dantų apnašos ir akmenys šunims dažnai slepiasi po dantenomis ant dantų kaklelio – dantų valymas be narkozės šunims nerekomenduojamas. Ultragarsinio aparato skleidžiamas garsas gali gasdinti šunis ir atliekant šunų dantų valymą be narkozės galima sutraumuoti šunį tiek fiziškai, tiek emociškai. Dantų apnašų valymas tik nuo vaikinėlio be narkozės neapsaugo dantų nuo paradantozės ir kitų burnos ertmės ligų.
Šunų dantų priežiūra namuose
Dažnai šunims po dantų akmenų šalinimo veterinarijos gydytojai – odontologai pataria naudoti specialias priemones namuose, kad prailginti tarpą tarp dantų valymo procedūrų. Šunų dantų valymo priemonių yra labai įvairių, todėl šeimininkai su specialistu gali rinktis pačias tinkamiausias pagal gyvūno dydį, gyvenimo būdą:
- Šunų dantų pasta bei šepetėlis. Šunims skirtos pastos gali būti labai įvairių skonių, tad dažnu atveju šunys nesipriešina dantų valymui. Specialiuosius šepetėlius veterinarijos gydytojai odontologai siūlo rinktis labai švelnius ir nedidelius, kad užtikrinti atidų valymą ir kuo mažesnį dantenų žalojimą.
- Dantų valymo servetėlės. Jei šuns nasrų ertmė nėra itin didelę arba dantų išdėstymas nėra taisyklingas labai pasiteisina dantų valymo servetėlės, kurių veikimo principas sumažinti blogųjų burnos bakterijų dauginimąsį ant dantų emalio.
- Skystis šunų dantų apnašų prevencijai. Specialus skystis gali būti naudojamas į pilant į vandenį. Tokio tipo preparatai taip pat mažina blogųjų burnos bakterijų dauginimąsi ant dantų emalio.
- Dantų gelis. Tokia dantų priežiūros priemonė dažnu atveju šeimininkui pati patogiausia, nes jo reikia tik užtepti ant dantų, jų nevalant.
- Specialūs kramtalai. Veterinarijos gydytojai dantų apnašų prevencijai šunims pataria naudoti specialius kramtalus, kurie padeda natūraliai pašalinti susidariusias apnašas ir užkerta kelią apnašų formavimuisi.
Dantų kritimas šunims
Dantys šuniukams keičiasi sulaukus 3-6 mėnesių amžiaus, tad krentantys dantys yra visiškai natūralus procesas. Jeigu pastebėjote, kad jūsų suaugusiam šuniui krenta dantys, suskubkite kreiptis į veterinarijos gydytoją odontologą.
Suaugusių šunų dantų kritimas dažnai būna susijęs su dvejomis priežastimis: mechanišku dantų pažeidimu arba periodonto ligomis. Jeigu jūsų suaugusiam šuniui krenta dantys, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris ne tik nustatytų dantų kritimo priežastis, bet ir pašalintų pažeistus dantis.
Jeigu pastebėjote, kad jūsų jaunam augintiniui (9-12 mėn. amžiaus) dantys auga dvejomis linijomis – kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Dažnu atveju, jeigu šuniui išauga nuolatiniai dantys, bet pieniniai lieka, tai pieninius dantis šunims reikia šalinti chirurgiškai. Laiku nepašalinti pieniniai dantys gali sukelti netaisyklingą nuolatinių dantų augimą ir ateityje apsunkinti šuns dantų priežiūrą ir gyvenimo kokybę.
Kokia yra šunų dantų valymo kaina?
Šunų dantų valymo kaina skaičiuojama labai individualiai pagal kiekvieno šuns ir jo šeimininko poreikius. Šunų dantų valymo kaina veterinarijos klinikoje Begemotas svyruoja nuo 30 iki 60 eurų BE procedūros metu ir po jos naudojamų vaistų. Dantų valymo šunims kaina gali kisti nuo apnašų kiekio, dantenų pažeidimo lygio ir pačių dantų pažeidimo kiekio.
Visos papildomos procedūros (šaknų kanalo tvarkymas, skilusios danties atstatymas, eduonies pažeidimų tvarkymas, raunamų dantų kiekio ir pan.) kainuoja papildomai. Šunų dantų valymo kaina taip pat gali keistis dėl procedūrų atliekamu šunų dantų valymo metu, tokių kaip kraujo tyrimai, inhaliacinė narkozė.
Kaip užsiregistruoti šunų burnos ertmės procedūroms?
Begemoto veterinarinės medicinos centre teikiamos skirtingos burnos ertmės ir dantų gydymo procedūros. Veterinarines odontologijos ir stomatologijos paslaugos apima dantų ligų, problemų diagnostiką, gydymą bei profilaktiką. Veterinarijos klinikoje Begemotas veterinarijos gydytojai – odontologai atlieka:
- Profesionalią dantų apnašų šalinimą bei higieną šunims
- Terapinį burnos ertmės gydymą
- Estetinį plombavimą nuskilusioms dantų dalims atstatyti
- Pieninių ir nuolatinių dantų traukimą šunims
- Dantų trumpinimas graužikams
- Endodontinį dantų šaknų gydymą
- Sąkandžio korekcijas
- Žandikaulio plastiką bei lūžių chirurgiją
Kviečiame registruotis į mūsų kliniką susisiekus su mūsų komanda.