Darbo valandos: 8:00 – 22:00

Registracija internetu

Tinakama šunų mityba – ką duoti, ko

Visi šunų šeimininkai nori sveiko, laimingo ir energingo augintinio. Be kasdieninės priežiūros, šunų skiepų, nukirminimo, dresūros labai svarbi yra ir šunų mitybą. Tinkama šuns mityba gali užtikrinti kokybišką ir ilgą šuniuko gyvenimą.

Kaip šunų mityba skirstoma veterinarijos pasaulyje?

  • Šuns mityba sausu visaverčiu pašaru
  • Šuns mityba – BARF, kurios metu augintinis reikiamas maistines medžiagas gauna ne tik iš mėsos, bet ir iš daržovių, uogų bei vaisių
  • Šuns mityba žalia mėsa – RAW

Renkantis tinkamiausią mitybos principą šunims labai svarbu laikytis rekomenduojamų normų, kad augintinis gautų visas reikalingas maistines medžiagas. Kaip ir žmonių mityboje, šunų mityboje labai svarbus balansas tarp gaunamo pašaro kiekio, amžiaus bei fizinio aktyvumo. 

Taip pat labai svarbu užtikrinti augintiniui tinkamą švaraus vandens kiekį bei, kad gaunamas pašaras būtų tinkamas vartoti (nepagedęs).

Sausas pašaras šunims

Renkantis sausą pašarą šunims labai svarbu atkreipti dėmesį į jo sudėti. Didžiąją dalį pašaro sudėties turi sudaryti mėsą ir ji turi būti nurodyta pirmuoju numeriu sudėties pašare. 

Dalis žinomiausių sauso pašaro gamintojų pašarus skirsto į tris klases: 

  • economy
  • premium
  • super premium 

Skirtingų klasių pašarai rodo mėsos ir grūdų bei kitų priedų santykį. Kuo didesnis mėsos kiekis sausame pašare, tuo aukštesnės klasės pašaras bus. Geriausia rinktis super premium ar premium klasės pašarą. Super premium klasės šunų pašare mėsos būna ne mažiau nei 50%.

Renkantis sauso pašaro mitybą savo augintiniui taip pat svarbu atkreipti kokios mėsos pagrindu pašaras yra pagamintas. Tai ypač svarbu, jei jūsų augintinis yra alergiškas tam tikriems mėsos baltymams.

Kada ir kaip šunis pratinti prie sauso pašaro?

Prie sauso pašaro patariame šuniukus pratinti nuo šešių-aštuonerių savaičių amžiaus. Tinkama šuns mityba užtikrins augintinio normalų ir sveiką vystymąsį. 

Šuniukus pratinti reikėtų pradėti nuo „puppy“ pašaro, vėliau nuo 8-12 savaičių amžiaus šuniuką reiktų pratinti prie „junior“ pašaro, o nuo metų šunį reikėtų pradėti šerti „adult“ suaugusiems šunims skirtu pašaru. 

Visos šunų mitybos dienos normos būna nurodytos ant kiekvienos pašaro pakuotės pagal suaugusio šuns svorį.

Dažniausiai visos veterinarinės dietos, dar kitaip vadinamos gydomaisiais šunų pašarais, yra sauso pašaro forma. Tačiau, labai svarbu žinoti tai, kad visi gydomieji pašarai yra gaminami pagal specialiąsias technologijas, kurių metu mėsos baltymai yra suskaidomi iki smulkių aminorūgščių, kad nesukeltų alergijų.

įprastas sausas šuns pašaras dubenėlyje

BARF šunų mityba

Nors šuo iš prigimties yra mėsėdis plėšrūnas, tačiau analizuojant laisvėje gyvenančių vilkų mitybą mokslininkai ne kartą jau atkreipė dėmesį, kad vilkai yra mėgėjai skanauti įvairias uogas, žoleles ir kitą augaliją.

Šunų mitybos BARF (Biologically Appropriate Raw Food) principu į racioną įtraukiama ne tik žalia mėsa, bet ir daržovės, uogos ir vaisiai. Iš mėsos BARF mitybos metu šuo gauna daug baltymų bei kitų maistinių medžiagų, o iš daržovių, uogų bei vaisių, šuo papildomai gauna imuninei sistemai naudingų medžiagų, kurių nėra jokiuose kituose mitybos šaltiniuose. 

Taip pat augalinės kilmės maisto produktai šunų mitybą papildo antioksidantais, skaidulomis, magniu, kalciu, kaliu, vitaminu C bei B, kitais labai svarbiais vitaminais organizmui.

Lapiniuose žalumynuose (vėlgi, čia nepakeičiami špinatai) yra daug magnio, kurio dažnai trūksta šeriant RAW mityba. Taip pat labai svarbus BARF mitybos privalumas, kad daržovės ir uogos padeda išlaikyti tinkamą rūgštingumo ir šarmingumo balansą.

BARF šunų mitybos gamintojai dienos normą nurodo kaip ir sauso pašaro gamintojai pagal šuns amžių, svorį bei aktyvumą ant pakuotės. Norint užtikrinti gyvūno laimę ir sveikatą labai svarbu laikytis rekomendacinių normų, kad išvengti maistinių medžiagų trūkumo bei pertekliaus.

BARF šuns mityba - dubenėliai pilni mėsos, daržovių ir kiaušinių

RAW šuns mityba

RAW šunų mityba mūsų keturkojus gražina į jų protėvių laikus, kai bandoma atkartoti vilkų mitybą gamtoje. RAW mitybos principai, tai šuns šėrimas mėsa ir jos subproduktais. Tačiau, toks mitybos principas iš veterinarinės pusės dažnu atveju būna klaidingas, ypač tada kai tokią mitybą sudėlioja ne RAW mitybos specialistai.

Augintinį šeriant RAW mityba mėsa nėra pjaustoma – šuniui sudaromos sąlygos maitintis kuo natūraliau, kramtyti, graužti ir pan., tai yra labai naudinga šuns dantims.

Didžiausias RAW šunų mitybos minusas„mėsos sindromas“ (kalcio trūkumas). Dėl to labai svarbu atkreipti dėmesį, kad tokio tipo mitybą turi sudaryti 80 proc. mėsos (įskaitant kai kuriuos subproduktus, tokius kaip širdis), 10 proc. organų (subproduktų, kurių pusę sudaro kepenys), 10 proc. mineralinių miltelių ir kartais kiaušiniai.

Renkantis RAW šunų mitybos principą taip pat labai svarbu užtikrinti baltymų, angliavandenių, riebalų bei mikro ir makro elementų kiekį kasdienybėje. Veterinarijos gydytojai pataria tokį mitybos principą pasirinkusius šeimininkus atlikti kasmetinę augintinio sveikatos patikrą bei kraujo tyrimus, kad būtų aišku ar augintinio mityba visavertė.

šunų RAW MITYBA - šuo įsikandęs mėsos gabalą

Produktai bei jų priedai, ko negalima duoti šunims

1.     Alkoholis

2.     Avokadas

3.     Razinos ir vynuogės

4.     Šokoladas

5.     Kofeinas

6.     Cukrus ir ksilitolis

7.     Druska

8.     Mielės

9.     Kokosas

10.  Makadamijos riešutai

11.  Citrusiniai vaisiai

12.  Česnakas ir svogūnas

13.  Riebūs pieno produktai

14.  Kaulai

Didžiausios šuns mitybos klaidos

  • Netinkamas kalcio ir fosforo santykis racione, kuris sutrikdo kaulų vystymąsi;
  • Skanėstai bei šuns gaunamas maistas nuo stalo yra per sūrūs ir per riebūs;
  • Bendras ir ilgalaikis mineralų ir vitaminų trūkumas.

Daugelis šeimininkų nesusimasto, kad šuns ir žmogaus virškinamasis traktas skiriasi ir tai kas tinka žmonėms, gali būti netinkama arba net nuodinga šunims. Skirtingi šunų mitybos būdai parenkami ir indvidualiai, atsižvelgiant į šuns turimas alergijas bei virškinamojo trakto jautrumą. 

Ar šunims galima duoti kaulus?

Visada labai daug diskusijų kelianti tema, ar šunims galima duoti kaulus? Daugelis veterinarijos gydytojų – gastroenterologų turi bendrą nuomonę. Jie kaulų nerekomenduoja šunims, o tam pateikia net kelias priežastis. 

Žali mėsos kaulai nėra labai maistingi. Žalių mėsos kaulų atplaišos gali sužaloti ne tik burną, bet ir visą virškinamąjį traktą. Taip pat kaulai gali užstrigti stemplėje, skrandyje ar žarnose. 

Dažnu atveju nesėkmingas kaulų davimas šunims pasibaigia veterinarijos klinikos operacinėje, kai chirurginės procedūros metu bandoma pašalinti įstrigusią kaulo dalį.

šuo laikosi įsikibęs kaulą

Ar galima šuniui duoti varškės?

Pieno produktai dažniausiai šunims sukelia vėmimą ir viduriavimą dėl juose esančios laktozės. Veterinarijos gydytojai pataria vengti daug laktozės turinčių produktų augintinio mityboje ir geriau rinktis raugintus pieno produktus, nes dažnu atveju juose būna mažiau laktozės. 

Varškę šunims duoti galima. Taip pat šunims galima duoti kefyrą, natūralų jogurtą. Labai svarbu, kad šie produktai būtų be pridėtinio cukraus ar kitų priedų. 

Veterinarijos gydytojai pataria vengti riebių pieno produktų šunų mityboje. Riebus maistas gali sukelti kepenų bei kasos problemas įvairaus amžiaus šunims. Renkantis liesus, be priedo pieno produktus šunims, padidinsite savo augintinio baltymų kiekį racione bei duosite natūralių gerųjų bakterijų žarnynui.

šuo geria piena

Kada kreiptis į veterinarą dėl šuns mitybos?

Veterinarijos klinika Vilniuje Begemotas ir jo personalas, primena, kad iškilus klausimui apie šuns mitybą ar pamačius, kad šuo suėdė nedidelį kiekį jam nenaudingo ar nuodingo maisto produktų – reikia skubiau konsultuotis su veterinarijos gydytoju

Begemoto veterinarinės medicinos centre taikomi visi inovatyviausi ir moderniausi apsinuodijimo gydymo metodai, kad būtų užtikrintas lengviausias ir greičiausias atsistatymas, koks tik įmanomas pagal augintinio būklę.