Katino vėmimas yra tikrai svarbus simptomas pasireiškiantis esant pilvo srities organų ligoms. Kačių vėmimą galima skirstyti į ūminį ir lėtinį. Ūminis vėmimas prasideda staiga, katė vemia dažnai, žiaugcioja, seilėjasi.
Ūminis katės vėmimas pasireiškia apsinuodijus augalais, sugedusiu pašaru, esant bakterinės ir virusinės kilmės ligoms.
Lėtinis kačių vėmimas dažnai pasireiškia retais vėmimo periodais, po vieną ar du kartus per parą. Dažniausiai lėtinis vėmimas katėms pasireiškia dėl svetimkūnio skrandyje ar žarnyne, kirmėlių, kepenų bei inkstų ligų.
Lėtinio vėmimo metu katės nepriauga svorio, būna ramesnė, liečiant jaučiasi pakilusi gyvūno temperatūra.
Ganėtinai dažnai kačių augintojai kreipiasi į veterinarijos gydytojus dėl to, kad jų katė vemia. Atsakymų į klausimą “kodėl katė vemia?” yra tikrai nemažai. Aptarkime visus juos šiame straipsnyje ir padėkime jūsų augintiniui bėdoje.
Turinio rodyklė
Kodėl katė vemia?
Štai kelios priežastys kodėl katinai vemia:
- Netinkamas arba sugedęs pašaras
- Kačių kailio sąvėlos
- Apsinuodijimas toksiškomis medžiagomis, augalais
- Svetimkūnis virškinamajame trakte
- Bakterinės arba virusinės kilmės ligos. Virusinės ligos pavojingos neskiepytoms katėms.
- Kirmėlės virškinamajame trakte
- Inkstų, kepenų ir kitos vidaus ligos
- Kasos uždegimas – pankreatitas
- Stresas
- “Užsupimas” kelionės metu
Katinai iš prigimties yra mėgėjai slėpti savo gyvenimą. Pomėgis slėpti gyvenimo būdą apima ir sveikatą. Todėl kiekvieną negalavimą ar keistą poelgį reikia priimti kaip gan svarbų simptomą.
Kačių vėmimas dėl kailio sąvėlų
Naminių kačių liežuvis tarsi mažos šukos kačių kailiui, tad prilipęs kailis būna nurytas. Skrandyje bei žarnyne plaukai sulimpa į gumuliukus ir tampa sąvėlomis. Kai sąvėlos būna gan didelės katinai gali vemti jomis.
Tai ypač dažnai pasitaiko ilgo plauko katėms. Veterinarijos gydytojai rekomenduoja kasdien naudoti pasta, kuri padeda kačių sąvėloms nelipti į didelius gumulus ir lengvau pasišalinti žarnynu tuštinantis. Kačių sąvėlos gali dirginti skrandžio sienelę ir sukelti lėtinį kačių vėmimą.
Katinas vemia baltomis putomis
Jeigu katinas vemia baltomis putomis, tai reiškia, kad katės skrandis tuščias ir daugiau nėra kuo vemti. Jei toks vėmimas nutinka kartą per mėnesį ar sezoną nerimauti nereikia, tačiau jei tai kartojasi dažniau vertėtų parodyti savo vemenčią katę veterinarijos gydytojui. Katės baltomis putomis vemia padidėjus rūgštingumui, esant skrandžio uždegimui, kailiui dirginant skrandžio sienelę, esant svetimkūniui skrandyje ar žarnyne, diabeto, alergijų ar netinkamo maisto atvejais.
Jei katinas po vėmimo baltomis putomis jaučiasi ir elgiasi įprastai, valgo pašarą bei geria vandenį, galite reaguoti ramiai. Tačiau jei katės elgesys pasikeičia reikia pasirodyti jūsų augintinį prižiūrinčiam veterinarijos gydytojui – gastroenterologui.
Jei augintinio vėmimą lydi kiti papildomi simptomai kaip vangumas, katės viduriavimas, atsisakymas ėsti ar gerti– kuo skubiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Katinas vemia geltonai ar geltonu skysčiu
Geltonas skystis – tai skrandžio ir tulžies rūgšties mišinys, kuris skrandyje padeda virškinti pašarą. Dažnu atveju katinas geltonu skysčiu vemia dėl kepenų ligų, gastrito, prasto virškinimo arba vidurių užkietėjimo.
Kadangi katino vėmimas tulžimi signalizuoja jau rimtesnes ligas, reikia atidžiau stebėti katės gyvenimo ritmą bei elgesį.
Pastebėjus, net ir minimalų pakitimą katės elgsenoje, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad būtų galima kuo greičiau nustatyti priežastis bei paskirti tinkamą gydymą jei katės vėmimą geltonai sukėlė vidaus organų ligos.
Katinas vemia vandeniu
Katės vandeniu vemia dėl to, kad per daug jo prilaka. Taip gali būti, jeigu būna ilgą laiką be vandens, suėda ką nors sūraus (nuo stalo), serga diabetu arba inkstų ligomis. Jeigu gausus lakimas ir katino vėmimas vandeniu kartojasi, reikėtų pasirodyti veterinarijos gydytojui, kad atmesti visas galimas lėtines ar ūmines ligas.
Katinas vemia krauju
Neskaitykite toliau, o kuo skubiau važiuokite pas veterinarijos gydytoją. Katės vėmimas krauju – tai signalas, kad jūsų katė labai serga. Krauju katinas vemia dėl ūmaus apsinuodijimo, skrandžio, žarnyno, kepenų, inkstų ligų.
Jeigu katinui vemiant krauju, kraujo spalva ryški, didelė tikimybė, kad tai sužalojimas ar liga burnoje, stemplėje, jeigu kraujas tarsi sukrešėjęs, sukritęs į gabalėlius – tai signalizuoja skrandžio problemas, kurios gali būti antrinis simptomams kitoms vidaus ligoms. Nieko nedelsdami keliaukite pas veterinarijos gydytoją kartu su savo kate.
Katinas vemia nevirškintu maistu
Jei katinas vemia nesuvirškintu maistu, tai rodo, kad pašaras niekada ir nebuvo suvirškintas skrandyje ir toliau iš jo jis nekeliauja į žarnyną. Katino vėmimas pašaru gali būti svetimkūnio žarnyne, alergijų ar maisto netoleravimo simptomas. Jeigu jūsų augintinis neėdė daugiau nei 24h, bet toliau vemia nevirškintu maistu reikia pasirodyti veterinarijos gydytojui tolimesniems tyrimams ir gydymo parinkimui.
Katė vemia kirminais
Kada paskutinį kartą davėte savo katei ar katinui vaistų nuo kirminų? Antiparazitiniai preparatai nuo kirminų katėms ir katinams, kurie eina į lauką turėtų būti duodami kartą į sezoną, neišeinančioms į lauką – kartą per 6 mėnesius.
Kirminai kačių organizme slopina imuniteta, trikdo maistinių medžiagų pasisavinimą ir gali sukelti apsinuodijimą. Jeigu jūsų katė jau vemia kirminais, nukirminti ją patartume veterinarijos klinikoje, kad būtų kuo tikslesnė doze ir sudavimas.
Katinui vemiant kirminais reikia suprasti, kad kirminų invazija katės organizme yra didelė ir, kad sudavus vaistų nuo kirminų gali kilti papildomų simptomų, kurių gydymui reikia veterinarijos gydytojo priežiūros.
Kaip padėti vemiančiai katei?
Eksperimentuoti su žmonėms skirtais vaistais veterinarijos gydytojai nerekomenduoja. Jeigu jūsų katė vemia, bet jaučiasi gerai, siūlome pradžioje jai tiesiog neduoti ėsti pirmas 12h, vėliau pašarą pasiūlyti mažais kiekiais ir dažniau, neleisti persiėsti, sausą pašarą geriau sudrėkinti vandeniu.
Svarbiausia vemiančiai katei duoti kuo geriau švaraus vandens. Jei katė pati sunkiai ir retai geria pagirdyti ją galite iš šaukštelio ar švirkštu be adatos kas 20-30 min.
Jei jūsų katė vemia ilgiau nei kelias valandas, tapo vangi, atsisako pašaro bei vandens, nieko nelaukę keliaukite į veterinarijos kliniką. Čia kiekviena akimirka yra labai svarbi. Begemoto veterinarijos gydytojai visada pasiruošę skubiai reaguoti į negaluojančius katinus, atlikti visus reikiamus tyrimus ir paskirti tinkamiausią gydymą.
Kaip apsaugoti katę nuo vėmimo?
Begemoto veterinarijos gydytojai mylintiems kačių šeimininkams rekomenduoja katę nukirminti bent kartą per pusę metų, kasmet skiepyti katę nuo virusinių ligų, naudoti papildus nuo kailio sąvėlų ir šerti kokybišku pašaru.
Profesionali ir kasmetinė augintinio apžiūra pas veterinarijos gydytoją užtikrina kokybišką ir ilgą jūsų katės gyvenimą.