Darbo valandos: 8:00 – 22:00

Registracija internetu

Erkės įkandimas šuniui – simptomai ir ką daryti?

Erkės yra plačiai paplitusios visoje Lietuvoje. Iš tikrųjų tai yra voragyviai, o ne vabzdžiai ir jų dydis gali skirtis nuo 1 milimetro iki 1 centimetro. Erkės dažniausiai aptinkamos aukštoje žolėje bei krūminguose vietovėse. Erkės įkanda šunims norėdamos maitintis. Erkės įkandimas šuniui yra pavojingas dėl pernešamų ligų.

Ar yra tam tikras metų laikas, kuriuo mano augintinis gali būti paveiktas?

Erkės aktyviausios pavasarį, vasaros pradžioje ir ankstyvą rudenį. Paprastai jų neveikia vėsus oras, erkės aktyvios būna iki -5 laipsnių temperatūros, o po žiemos vėl aktyvios pasidaryti gali visomis saulėtomis dienomis net ir esant minusinei temperatūrai.

Kodėl reikėtų nerimauti dėl erkių įkandimo šuniui?

Pagrindinė priežastis, kodėl norima išvengti šunų erkių įkandimų, yra ta, kad erkės veikia kaip infekcinių ligų pernešėjos (platintojas).

Retesniais atvejais erkės įkandimo vietoje šunims gali išsivystyti bakterinės infekcijos ar pūliniai. Tai labiau tikėtina, jei erkė buvo pašalinta netinkamai, o dalis erkės liko odoje.

Begemoto veterinarijos klinikos Vilniuje veterinarai rekomenduoja pasirūpinti šunų sveikata ir apsauga nuo erkių. Atminkite – erkių ištraukimas iš šuns odos – nėra apsauga nuo ligų.

erkė šuns odoje

Apsauga šunims nuo erkių pernešamų ligų

Geriausia apsauginė priemonė šunims nuo erkių — prevencija. Priemonių nuo erkių pasirinkimas šiuolaikinėje veterinarijos yra labai gausus, tačiau reikėtų suprasti, tai kad visis preparatai veikia, kai jų veiklioji medžiaga pakliūna į kraujo ir pasišalina jos veikliosios medžiagos iš kraujo inkstų ir kepenų dėka.

Šunims norint juo apsaugoti nuo erkių pernešamų ligų galima rinktis lašiukus, antkaklius, tabletes, papildomus purškalus. Kiekviena šių galimybių turi savų privalumų, todėl svarbu atsirinkti tokias priemones, kurios geriausiai tiktų konkrečiam šuniui.

Tabletės šunims nuo erkių

Tabletės nuo erkės įkandimo šuniui, priklausomai nuo pasirinkto gamintojo, gali būti veiksmingos nuo 4  iki 12 savaičių. Dažnai sulaukiame klausimo kuo gi jos skiriasi apart veikimo laiko.

Taigi, vienos tabletės padeda apsisaugoti tik nuo erkių ir kailio parazitų (pvz. blusų) sukeliamos žalos, o kitų veikimas yra platesnis – tokio tipo tabletės padeda apsisaugoti šunį ne tik nuo erkių, blusų, bet ir ir nuo vidaus parazitų žalos (pvz.: širdinių kirmėlių, kaspinuočių ir pan.).

Tablečių veikliosios medžiagos cirkuliuoja augintinio kraujotakoje, todėl įsisiurbusi erkė neturi jokių galimybių išgyventi ir perleisti ligos sukėlėju, nes iš karto yra paralyžuojama ir žūva. Tabletės remiantis veterinarijos gydytojų teigimu yra tiksliausiai dozuojama apsauginė priemonė.

erkė ant piršto šalia šuns

Dirželiai, antkakliai šunims nuo erkių įkandimų

Antkakliai nuo erkių ir jų pernešamų ligų šunims džiugina šeimininkus ilga veikimo trukme. Jų apsauga gali būti aktyvi net keleta mėnesių. Tačiau renkantis tokio tipo apsaugą nuo erkių pernešamų ligų šunimis labai svarbu užtikrinti tinkamą antkaklio veikimo principą – trinimasį į augintinio odą, todėl tokia apsaugos priemonė yra efektyvesnė trumpaplaukiams, retesnio kailio šunims.

Šiuo metu veterinarijos rinkoje yra nemažai skirtingo veikimo apsauginių antkaklių: vieni tik atbaido erkes, kiti – jas nužudo, dar kiti – ir atbaido erkes, ir jas nužudo).

Jei Jūsų šuns kailis yra ilgas  ir/ar labai tankus, reikėtų susimastyti ar tai tikrai tinkamiausia apsaugos nuo erkių platinamų ligų būdas.

šuo su antkakliu nuo erkių įkandimų

Lašai šunims nuo erkių

Lašai nuo erkių įkandimo ir jų pernešamų ligų šunims gali būti dviejų tipų – atbaidantys arba apsaugantys. Dažniausiai visi apsauginiai lašai veikia iki 4 savaičių, o atbaidymo savybė veikia iki 3 savaičių. Labai svarbu renkantis apsauginius lašus verta pasidomėti ir jų sudėtimi.

Nuo erkių ir jų pernešamų ligų žoliniai preparatai neapsaugo! Nuo erkių pernešamų ligų šunims apsaugo tik pagal gyvūno svorį parinkti lašiukai, kurių veikliosios medžiagos paraližuoja ir nužudo įsisiurbusią erkę.

Jei namuose laikote ne tik šunį, bet ir katę, renkantis lašus nuo erkių vertėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju ar šuns lašai nėra pavojingi katėms.

Pasirinkus apsauginius lašus labai svarbu prisiminti, kad lašų veikliosios medžiagos į gyvūno kraujotaką patenka per odos riebalų liaukas, todėl negalima šuns maudyti su šampūnu 72h prieš ir po sulašinimo.

Purškalas šunims nuo erkių

Purškalas šunims nuo erkių – tai  priemonė, kuri dažniausiai naudojama kaip papildoma apsauga ir atbaidymo priemonė. Tokio tipo priemonės dažniausiai naudojamos kai pagrindinė apsaugos priemonė neturi atbaidančio poveikio. Tačiau, purškalų veikimo trukmė yra trumpa, iki 4h. Purškalai papildomai apsaugo ne tik jūsų augintinį, bet ir jus pačius, nes atbaidytos erkės nebus parneštos namo.

Visos aukščiau išvardinti šunų apsaugos nuo erkių pernešamų ligų būdai yra receptiniai ir gali būti įsigyti tik veterinarijos klinikose, o dėl jų naudojimo ir individualaus pasirinkimo visada patartina pasikonsultuoti su veterinarijos specialistu.

šuo purškiamas purškalu nuo erkių

Ką daryti jeigu šuniui įkando erkė?

Jeigu šuniui įsisiurbė erkė, svarbiausia – nepanikuokite. Kuo skubiau ištraukite ją su specialu pincetu ir stebėkite augintinį ar pasireiškia erkių pernešamų ligų simptomų.

Šuniui įkando erkė. Kokie ligų požymiai?

  • Apatiškumas, vangumas;
  • Apetito stoka ar praradimas;
  • Karščiavimas (virš 39 ℃);
  • Galinių galūnių silpnumas;
  • Patamsėjusi šlapimo spalva – rusva, rausva, ruda;
  • Viduriavimas, vėmimas;
  • Pašviesėjusios arba pageltusios gleivinės.

Kaip ištraukti erkę šuniui?

Ištrauktį erkę iš savo šuns gali būti nemalonu, tačiau svarbu tai padaryti greitai ir teisingai. Pašalinti erkę iš šuns yra lengvas ir nesunkus procesas, jei tiksliai žinote ką darote.  

Erkės turi vientisą kūna ir savo burnos “dantukais” prisitvirtina prie gyvūno odos, kad galėtų maitintis. Labai svarbu ištraukti erkę iš šuns odos ir/ar kailio kuo skubiau, tik pastebėjusi. 

Keli veterinarijos gydytojo patarimai kaip taisyklingai ištraukti erkę šuniui:

  1. Tai nesudėtingai atliksite su specialiu pincetu, kurį galite įsigyti veterinarijos klinikose bei vaistinėse. Taip pat, jei neturite po ranka specialaus kabliuko erkių šalinimui iš šuns odos, galima tai atlikti ir su smulkiakampiu pincetu. Turėtumėte naudoti smulkiakampį pincetą, kad traukiama erkė iš šuns neplyštų ir įkandimo vietoje neliktų erkės burnos bei neišplistų galimos infekcijos.
  2. Labai svarbu šalinant erkę nuo šuns ją suimti kuo arčiau augintinio odos (kuo arčiau erkės burnos) neįžnybiant augintiniui. Išskleiskite šuns kailį, tada suimkite erkę kuo arčiau odos. 
  3. Labai švelniai traukite tiesiai į viršų, lėtais, stabiliais judesiais. Tai neleis erkės burnai likti įsitvirtinusiai šuns odoje. 

Ką daryti jei liko erkės galva šuniui odoje?

Jei traukiant erkę su smulkiakampiu pincetu ar specialu kabliuku liko įsikabinus erkės “galva” šuniui odoje – pergyventi nebūtina, tačiau labai svarbu kurį laiką stebėti tą vietą ir bendrą augintinio sveikatą.

Šuns odoje likus erkės burnai gali formuotis guzelis, oda šiek tiek parausti. Jeigu negalite pašalinti erkės galvos iš šuns odos būtinai tą vietą dezinfekuokite kelias dienas iš eilės ir stebėkite ar toje vietoje nesiformuoja uždegimas, ar augintinis nejaučia diskomforto.

Dažniausiai pasitaikančios šunų ligos nuo erkių

1. Babeziozė

2. Anaplazmozė

3. Erlichiozė

4. Boreliozė – Laimo liga

Veterinarijos gydytojai paskutiniais metais pastebi vis labiau auganti šunų sergamumą erkių platinamomis ligomis. Didžiausias šunų sergamumas yra pavasario-rudens sezonais.

erkės įkandimas šuniui

Babeziozė

Tai dažniausiai pasitaikanti erkių pernešama liga šunims. Babeziozės sukėlėjus platina ligą Ixodidae šeimos kraujasiurbės erkės ir gali ligos sukėlėją perduoti iš kartos į kartą per kiaušinėlius.

Keičiantis orams ir vis šiltėjant žiemoms labai svarbu suprasti, kad erkės gali būti aktyvios visus metus, kol oro temperatūra laikosi šilčiau nei -5 kelias paras. Kadangi nuo erkės įkandimo iki šunų klinikinių simptomų pradžios dažniausiai praeina savaitė ar daugiau didžiausias babeziozės pikas fiksuojamas nuo kovo antros-trečios savaitės.

Babeziozę sukelia parazitinis pirmuonis Babesia, ardantis raudonąsias kraujo ląsteles.

Babeziozė yra tik erkių platinama liga ir sukėlėjas perduodamas erkei įsisiurbus į šuns odą, per seiles į šuns kraujotaką paleidus ligos sukėlėją.

Laikas nuo užsikrėtimo iki ligos pasireiškimo po erkės įsisiurbimo vidutiniškai trunka 10-14 dienų. Babeziozė nustato tik veterinarijos gydytojas pagal anamnezę, klinikinius požymius bei atlikęs kraujo tepinėlio mikroskopavimą.

Įkandus erkei šunims pasireiškiantys simptomai: vangumas, pakitusi šlapimo spalva, apetito stoka, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, dažnas kvėpavimas, nuovargis, blyškios gleivinės.

Babeziozę būtina gydyti kuo skubiau, nes dažnai ši liga komplikuojasi inkstų, kepenų nepakankamumą, gali būti pažeista nervinė sistema. Nelaiku arba visai negydoma babeziozė gali būti mirtina.

Anaplazmozė

Erkių pernešamos ligos – anaplazmozės sukėlėjai yra riketsijos (tarpiniai mikroorganizmai tarp bakterijų ir virusų); Anaplasma phagocytophilum ir Anaplasma platys. Visus šiuos sukėlėjus platina kraujasiurbės erkės per savo seiles.

Riketsijos patenka į šuns kraują po 24 h  esant kontaktui su erke. Rickettsia „puola“ granuliocitus (baltuosius kraujo kūnelius).

Anaplazmozė yra itin pavojinga erkių pernešama liga šunims, nes gali ūmi (simptomai pasireiškia per kelias dienas), lėtinė ar subklinikinė.

Anaplazmozės klinikiniai požymiai šunims įkandus erkei: karščiavimas iki 41°C, depresija, vangumas, apatija, nenoras ėsti, daugybinis sąnarių skausmas (poliartritas).

Šios erkių pernešamos ligos atveju gali pasireikšti neurologiniai pažeidimai: traukuliai, kaklo skausmingumas. Kai kuriems šunims gali pasireikšti virškinimo trakto ar kvėpavimo sistemos sutrikimo simptomai: vėmimas,  viduriavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas.

erkė įkando šuniukui

Erlichiozė

Erlichiozę, kaip ir anaplazmozę, sukelia riketsijos (Erlichia ewingii), platinamos kraujasiurbių erkių Rhipicephalus sanguineus rūšies. Erlichiozė dažnai bendra pernešama erkių liga pernešama kartu su babezioze.

Liga dažniau diagnozuojama šunims, sulaukusiems 6-8 metų amžiaus. Erlichioze užsikrečiama kaip ir kitos erkių pernešamos ligos, įsisiurbus užkrėstoms erkėms į šuns odą.

Erlichiozės sukėlėjai „atakuoja“ šunų baltuosius kraujo kūnelius – leukocitus, taip sukeldami ūmų sveikatos pablogėjimą, bei baltųjų kraujo kūnelių nykimą. Sukėlėjas su užkrėstais leukocitais migruoja į limfmazgius, blužnį, kepenis ir sukelia šių organų antrinius uždegimus, nepakankamumą bei skausmą gyvūnams.

Įkandus erkei su erlichiozės sukėlėjams šunims simptomai pasireiškia po 8 – 20 dienų. Pagal naujausius tyrimus šiuolaikinėje veterinarijoje nustatyta, kad ypač jautrūs erlichiozei Vokiečių aviganių veislės šunys.

Erlichiozės simptomai šunims, įkandus erkei su erlichiozės sukėlėjams – karščiavimas, šlubavimas, padidėjusi pilvo apimtis ir limfiniai mazgai, vangumas, nenoras ėsti, vėmimas, rečiau pastebimas padidėjęs troškulys, traukuliai, akių-nosies pažeidimai.

Boreliozė (Laimo liga)

Tai bakterinė erkių pernešama liga, kurią sukelia Borellia burgdorferii. Ši erkių įkandimo metu platinama liga pavojinga ne tik šunims, bet ir žmonėms,katėms.

Dažniausiai borelioze serga jauni šunys.

Šią bakterinę erkių pernešamą ligą platina Ixodes ricinus kraujasiurbės erkės. Boreliozės sukėlėjas patenka į šuns kraują, kai erkė baigia maitintis (maždaug 48-72 valandų po erkės įkandimo).

Boreliozės sukeliamų simptomų šunims inkubacinis periodas – 1-2 mėnesiai.

Galimi klinikiniai simptomai: artritas (sąnarių uždegimas), nefropatija (inkstų pakenkimas), pakilusi kūno temperatūra, anoreksija. Vis dėlto, daugelis užsikrėtusių šunų neturi ryškiai pastebimų klinikinių simptomų, tad šią ligą yra labai sunku diagnozuoti.

veterinaras traukia erkę šuniui iš kailio

Kada kreiptis į veterinarijos kliniką?

Begemoto veterinarijos gydytojai primena, kad kilus įtarimui ar nerimui susijusiam su augintinio sveikata dėl minimų ligų būtina kaip galima anksčiau kreiptis į specialistus.

Begemoto vetklinikoje visi pacientai rūpestingai apžiūrimi, atliekami visi reikalingiausi tyrimai ir paskiriamas tikslingas gydymas. Pasirūpinkime augintiniais kartu, ir nepamirškite, kad profilaktika yra geriau ir sveikiau nei gydymas.