Jei Jūsų augintinis užspringo nedelsiant kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Šunų krenkštimą ar žiaugčiojimą gali sukelti ir infekcinės ligos (tokios kaip šunidžių kosulys, sinusitas, rinitas ar kita kvėpavimo takų infekcija), užsikrėtimas virškinamojo trakto, širdies kirmėlėmis, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis ar turint trachėjos kolapsą.
Turinio rodyklė
Kodėl šuo krenkščia?
Šuo krenkščia ar žiaugčioja kai stimuliuojami ar dirginami jo gerklų receptoriai, trachėja ar bronchai. Šie receptoriai dažniausiai dirginami dėl užstrigusio svetimkūnio kvėpavimo takuose.
Svetimkūniai kvėpavimo takuose pasitaiko įvairūs nuo žaislų, kaulų iki šakų, kurios užstriga gerklėje ar stemplėje.
Dažnai šeimininkai maišo ar šuo krenkščia ar žiaugčioja, tad labai svarbu ieškant atsakymo į “kodėl šuo krenkščia?”, bet kokiu atveju kreiptis pagalbos į veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrės augintinį, atliks reikiamus tyrimus bei paskirs tinkamiausią gydymą.
Kodėl šuo kosėja?
Dažniausiai šuo kosėja dėl viršutinių kvėpavimo takų padidėjusio jautrumo, kurį sukelia šunidžių kosulysar kitos kvėpavimo takų infekcinės ligos.
Rečiau šuo kosėja dėl širdies ligų bei padidėjusio skrandžio rūgštingumo.
Šunidžių kosulys. Kas tai?
Šunidžių kosulys – tai terminas naudojamas apibūdinti virusinės ir bakterinės kilmės infekcijos kompleksą. Šunidžių kosulys sukelia viršutinių kvėpavimo takų uždegimą. Tai greitai plintanti ir užkrečiama liga, kuria gyvūnai užsikrečia tarpusavyje turėdami tiesioginį kontaktą.
Nebūkite suklaidinti šio viruso pavadinimo, tai nėra tik prieglaudose gyvenančių gyvūnų ligą. Šia liga gali užsikrėsti bet kuris gyvūnas, kuris turi kontaktą su kitais šunimis (dresūroje, ilgose pasivaikščiojimuose, parodose, veislyne, šunų viešbučiuose bei aikštelėse, svečiuose ir pan.)
Kas sukelia šunidžių kosulį?
Pirminis arba vienintelis patogenas sukeliantis šią ligą gali būti:
- Šunų parainfluenza virusas
- Šunų adenovirus 2 (CAV-2)
Gram-neigiamos bakterijos (tokios kaip Bordetella bronchiseptica, Pseudomonas spp., Escherichia coli ir Klebsiella pneumonia) gali būti pirminis patogenas, ypatingai jaunesniems šuniukams, tačiau gali sukelti ir antrinę infekciją – tracheitą, bronchitą, plaučių uždegimą.
Įdomus faktas, tai kas katės yra būti „šunidžių kosulio“ sukėlėjo nešiotojos ir padėti infekcijos sukelėjams išgyventi aplinkoje be jokių sveikatos pokyčių.
Šunidžių kosulio simptomai
Visi klinikiniai simptomai yra susiję su kvėpavimo takų pažeidimo ir priklauso nuo ligos eigos bei susirgusio šuns amžiaus. Sausas kosulio priepuoliai ir įvaizdis, kad kažkas užstrigo šuns gerklėje yra pagrindiniai simptomai iš kurių galite įtarti šunidžių kosulį. Daugeliu atvejų šuo atrodys sveikas, išskyrus pastovų kosėjimą net ir ramybės būsenoje.
Jei liga nėra pažengusi apetitas ir aktyvumo lygis dažniausiai nebūna sumažėjęs.
Sveikatos būklei ar ligai progresuojant dažnai šunims atsiranda atsikosėjimas baltomis, putotomis gleivėmis.. Kosulys gali sukelti vėmimą. Pažengusios šunidžių kosulio ligos atveju gali atsirasti viduriavimas, karščiavimas, apatiškumas, matomos balkšvos, gelsvos, žalsvos išskyros iš akių ir nosies ertmės.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad šunų kosėjimas gali suintensyvėti dėl netinkamo antkaklio, temperatūros ir drėgmės pokyčių, susijaudinimas, pastovaus aktyvumo.
Jei pastebėjote, kad Jūsų šuo kosėja arba jam/jai prasideda kosulio priepuoliai net ir ramiai gulint, nedelsiant kreipkitės į veterinarijos gydytoją, nes šunidžių kosulys per kelias dienas gali komplikuotis ir į sunkios formos plaučių uždegimą – pneumonijos.
Kokie šunys yra linkę sirgti šunidžių kosuliu?
Didesnę tikimybę šunidžių kosuliu susirgti turi jauni, vyresnio amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis ir nevakcinuoti šunys. Dažniausiai sunki ligos eiga pasireiškia šuniukams nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių amžiaus.
Kaip apsisaugoti savo šunį nuo šunidžių kosulio?
Efektyviausias prevencijos būdas – vakcina. Jei Jūsų ir Jūsų augintinis mėgstate dalyvauti įvairiose varžybose, paradose, lankote dresūros pamokas, lankotės susiburimuose, žaidimų aikštelėse, leidžiate laisvalaikį su kitais gyvūnais, patariame vakcinuoti savo šunis nuo šunidžių kosulio. Reikia nepamiršti, kad jau sergantys šunys yra nevakcinuojami ir imuniteto visam gyvenimui neįgauna.
Veterinarijos klinika Vilniuje Begemotas pasiruošęs visad padėti serganties keturkojams draugams. Veterinarijos gydytojų patirtis, moderni įranga padeda greitai, efektyviai diagnozuoti ligą bei jos priežastis ir paskirti tinkamiausią gydymą. Jei iškilo klausimų ar apėmė nerimas dėl šuns sveikatos Begemoto veterinarijos klinika dirba kiekvieną dieną nuo ankstyvo ryto iki nakties. Kreipkitės į mus jeigu jūsų augintiniui reikia pagalbos.