Darbo valandos: 8:00 – 22:00

Registracija internetu

Katė sunkiai kvėpuoja ar lekuoja?

Kodėl katė sunkiai kvėpuoja? Kačių sunkus kvėpavimas visada pastebimas kačių itin sunkių ligų sąrašo viršuje. Tam yra dvi priežastys:

  • Pirma, dauguma sunkaus kačių kvėpavimo priežasčių yra gana rimtos.
  • Antra, katės taip gerai slepia, kad jos serga ar yra sužeistos, kad kai jų sunkus kvėpavimas tampa pastebimas tik tuomet kai gyvūnas jaučiasi jau labai prastai, patiria didelį skausmą ar net agoniją.

Sunkaus kačių kvėpavimo priežastys

Yra daug priežasčių, kodėl katės kvėpuoja sunkiai, dauguma jų kelia didelę grėsmę jų gerovei.

  • Kačių astma ir lėtinis bronchitas. Katėms, sergančioms astma ir su ja susijusia būkle, lėtiniu bronchitu, dažnai pasireiškia sunkus kvėpavimas, švokštimas ir kosulys.
  • Kačių onkologinės ligos. Daugelio rūšių vėžys gali paveikti katės kvėpavimo sistemą.
  • Širdies kirmėlės. Katės gali susirgti širdies kirmėlių liga po to, kai joms įkando uodai, užsikrėtę Dirofilaria immitis lervų parazitais. Ir taip, jau yra fiksuojami atvejai ir Lietuvoje gyvenančių gyvūnų užsikrėtimas Dirofilaria immitis.
  • Kačių Infekcinės ligos. Virusai, bakterijos, grybeliai ir kiti mikroorganizmai gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, tracheobronchitą ir pneumoniją.
  • Kačių širdies ligos – Širdies sutrikimai gali neigiamai paveikti kraujotaką, sukelti skysčių kaupimąsi plaučiuose ar aplink juos ir padidėti širdis, dėl to katės gali sunkiai kvėpuoti.
  • Skystis arba dujos krūtinės ląstoje. Krūtinės ertmėje susikaupus kraujui, pūliams, limfai ir kitiems skysčiams ar dujoms, plaučiams trūksta erdvės išsiplėsti ir katėms tampa sunku kvėpuoti.
  • Kačių patirtos traumos. Tai akivaizdžiai matomi krūtinės srities sužalojimai.
  • Kačių intoksikacija arba apsinuodjimas. Kraujo krešėjimą veikiantys nuodai gali sukelti kraujavimą ir sunkų kvėpavimą. Acetaminofeno (tylenolio) niekada negalima duoti katėms, nes jis kenkia jų raudonųjų kraujo kūnelių gebėjimui pernešti deguonį. Kitos reakcijos į toksinus ir vaistus taip pat gali apsunkinti kačių kvėpavimą.
  • Svetimkūniai kačių kvėpavimo takuose. Katės gali įkvėpti daiktus, kurie įstringa kvėpavimo takuose ir neleidžia normaliai kvėpuoti.

Katės sunkus kvėpavimas yra universalus terminas problemoms nustatyti, bet yra keli skirtingi kačių sunkaus kvėpavimo tipai, kurie priklauso nuo skirtingų ligų.

katė prie drėkintuvo

Kačių sunkaus kvėpavimo tipai

  1. Katės lekavimas – skirtingai nei šunys, katės nelekuoja, kad atsivėsintų, nebent jos yra labai perkaitusios. Pavyzdžiui, jei jūsų katė po žaidimo alsuoja, tai niekada nėra normalus reiškinys. Katės kartais alsuoja, kai patiria didelį stresą. Nors tai gali neatrodyti pavojingai, turėtumėte pabandyti išsiaiškinti, kodėl jos patiria stresą ir ką galite padaryti, kad pagerintumėte situaciją. Jei nepavyksta katės nuraminti namuose – pasirodykite veterinarijos gydytojui. Katėms stresą gali kelti didelis skausmas ar diskomfortas.
  2. Katės švokštimas. Švokštimas yra aukšto tono garsai, paprastai girdimi katei iškvepiant. Jie gali būti dalinio kvėpavimo takų užsikimšimo požymiai, pvz., kvėpavimo takų susiaurėjimas, susijęs su kačių astma.
  3. Katės greitas kvėpuoja. Katės greitai kvėpuos, kai negaus pakankamai deguonies arba negalės iškvėpti pakankamai anglies dioksido. Dėl fizinio aktyvumo katė gali greitai kvėpuoti, tačiau pailsėjus ji turėtų greitai grįžti į normalią būseną. Katė gali greitai kvėpuoti dėl plaučių ligų,, viršutinių kvėpavimo takų ligų, širdies ligų, medžiagų apykaitos sutrikimų (pavyzdžiui, nekontroliuojamo diabeto), aukštos temperatūros, streso ar skausmo.
  4. Katė sunkiai kvėpuoja. Katės, turinčios kvėpavimo problemų, taip pat gali bandyti kompensuoti kvėpavimą giliais įkvėpimais. 
  5. Kačių kvėpavimas atvira burna. Katės, tai gyvūnai, kurie kvėpuoja tik per nosį. Kvėpavimas atvira burna gali būti ženklas, kad jos negali įkvėpti ar iškvėpti oro per nosį arba kad joms tikrai sunku kvėpuoti.
  6. Katės kvėpavimas tarsi užgulusia norisimi.  Nosies užgulimas yra dažnas kačių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomas, tačiau dažniausiai taip pat matysite išskyrų iš nosies. Jei jūsų katė kvėpuodama “skamba grubiai“, bet jos nosis atrodo normaliai, gali būti, kad užsikimšimas yra plaučiuose, o tai gali pneumonijos, širdies ligų ar kitos rimtos sveikatos problemos simptomas.
  7. Katė garsiai kvėpuoja. Triukšmingas kvėpavimas dažniausiai atsiranda, kai oras patenka pro neįprastai siaurą kvėpavimo takų sritį. Taip gali nutikti dėl nosies takų, ryklės (nosies ir burnos užpakalinės dalies), trachėjos ar kvėpavimo takų susiaurėjimo, dalinio užsikimšimo.
  8. Katės dažnas kvėpavimas poilsio metu. Prisiminkite, kad vienintelis atvejis, kai sunkus kvėpavimas katėms yra normalus, yra po sunkaus fizinio krūvio. Sunkus kvėpavimas poilsio metu, išskyrus retkarčiais gilų atodūsį, yra pavojingas sveikatos sutrikimams, pvz. Esant širdies nepakankamumui ar sunkioms plaučių ligoms.
  9. Katės paviršinis kvėpavimas. Sveikos katės kvėpavimas gali atrodyti paviršutiniškas, ypač kai ji ilsisi. Tačiau paviršutiniškas kvėpavimas nėra normalus, jei jis susijęs su kitais kitais simptomais: atvira burna, greitas ir dažnas įkvėpimas, labai gilūs įkvėpimai.
  10. Katė kvėpavimas pilvu. Normaliai kvėpuojant katės pilvas šiek tiek judės, tačiau jai kvėpuoti nereikėtų naudoti pilvo raumenų. Tai kačių kvėpavimo sutrikimo požymis.
gulintis katinas

Ką daryti, jei jūsų katė sunkiai kvėpuoja?

Niekada neignoruokite sunkaus kačių kvėpavimo. Išskyrus atvejus, kai jūsų katė ką tik apbėgo kelis ratus aplink namus arba nepatyrė kokio nors streso ir jei kvėpavimas greitai grįžta į normalų ritmą. Jei pastebite, kad tai katė sunkiai kvėpuoja be fizinio krūvio ar streso, konsultuokitės su veterinarijos gydytoju.

Jei jūsų katės simptomai nelengvėja jai nurimus, sunkėja, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

katė veterinarijos klinikoje dėl lekavimo

Kaip veterinarai diagnozuoja kačių kvėpavimo problemas?

Veterinarijos gydytojui gali stabilizuoti jūsų katę deguonies terapija ar kitais gydymo būdais, tačiau tai atlikus būtina ieškoti pagrindinės problemos.

Kai tai bus saugu sunkiai kvėpuojančiai katei, veterinarijos gydytojas atliks visą fizinį patikrinimą ir užduos klausimų apie katės sveikatą, gyvenimo būdą ir simptomus, kuriuos matėte namuose.

Norint nustatyti tikslią sunkaus kvėpavimo priežastį bei paskirti tinkamiausia gydymo metodą veterinarijos gydytojas dažnu atveju skiria šiuos tyrimus:

  • Kraujo morfologinis ir biocheminis tyrimas
  • Šlapimo tyrimas
  • Krūtinės ląstos rentgenograma
  • Širdies bei krūtinės ląstos ultragarsas (echokardiograma)
  • Skysčių ar audinių mėginių paėmimas ir analizė (jei matomis skysčiai krūtinės ląstoje ar širdies dangaluose)
  • Kraujospūdžio matavimas
  • Kiti specialūs laboratoriniai tyrimai, pagrįsti atvejo specifika (pavyzdžiui, serologija infekcinėms ligoms nustatyti)
katė veterinarijoje dėl sunkaus kvėpavimo

Kur kreiptis jeigu katė turi su kvėpavimu susijusių problemų?

Begemoto veterinarijos klinikos veterinarijos gydytojai primena,kad kuo anksčiau bus diagnozuota ir gydoma katės sunkaus kvėpavimo priežastis, tuo didesnė tikimybė greitai pasveikti. Vetklinikoje teikiamas platus diagnostinių paslaugų spektras, kuris leidžia kuo greičiau ir tiksliau nustatyti gyvūnėlio sveikatos sutrikimų priežastį. 

Veterinarijos klinika Begemotas – vieta, kurioje ne tik puoselėjama kiekvieno keturkojo paciento sveikata, bet ir nuoširdžiai rūpinamasi jo bei jį atlydėjusio šeimininko emocine būkle. Nedvėjokite ir kreipkitės konsultacijos jeigu auksčiau išvardytos priežastys kamuoja jūsų mylimą augintinį.