Katės kaip ir visi gyvi organizmai gali būti alergiškos tiek maistui, tiek aplinkai. Kačių alergija vis labiau dažnėjanti diagnozė veterinarijoje. Kačių alergija – nepagydoma, bet suvaldoma liga, tad labai svarbu suprasti kas sukelia alergiją jūsų katei ir kaip reikia ją ar jį prižiūrėti.
Turinio rodyklė
Kas gi yra kačių alergija?
Kačių alergija atsiranda, kai katės imuninė sistema per stipriai reaguoja arba yra pernelyg jautri svetimoms medžiagoms, vadinamoms alergenais. Alergenai yra svetimi baltymai, kuriuos organizmo imuninė sistema bando pašalinti.
Žmonėms būdingų alergenų pavyzdžiai yra žiedadulkės, dulkės, pelėsiai ir naminių gyvūnėlių plaukai. Padidėjęs jautrumas dar kitaip alergija katėms gali pasireikšti vienu iš trijų būdų:
- Dažniausias katėms pasireiškia odos niežėjimas, lokalizuotas vienoje vietoje arba bendra reakcija visame katės kūne. Katė pradeda intensyviai kasytis krikšnių, pažastų, tarpupirščių, ausų, akių ar kitas snukučio zonas.
- Antrasis ir taip pat dažnai kylantis kačių alergijos simptomas – kosulys, čiaudulys ir švokštimas. Kartais gali atsirasti išskyrų iš nosies ar akių.
- Trečioji kačių alergijos reakcijos išraiška apima virškinimo sistemą ir gali sukelti katės vėmimą, vidurių pūtimą ir (arba) katino viduriavimą. Taip dažniausiai pasireiškia kačių alergija maisto produktams. Kačių mityboje dažniausiai sutinkami alergenai yra mėsos ir/ar žuvies baltymai.
Kačių alergijų tipai
Yra keturi dažni kačių alergijos tipai:
- Kailio bei odos parazitų – dažniausiai blusų;
- Maisto alergija;
- Atopinis dermatitas (namų dulkės bei dulkių erkutėms, žiedadulkėms ir pelėsiui);
- Kontaktinė alergija..
Kiekvienas katės alergijos tipas turi tiek bendrų simptomų, tiek unikalių, dažniausiai veterinarijos gydytojų – alergologų pastebimų klinikinių išraiškų.
Kačių alergija blusoms ir kitiems odos bei kailio parazitams
Alergija blusoms yra dažniausia kačių alergijos forma. Alergija blusoms serganti katė sunkiai reaguoja net į vieną blusą. Ši reakcija yra alerginė reakcija į baltymus arba antigenus blusų seilėse.
Kai blusa įkanda katei, kad suvalgytų kraujo, ji į odą suleidžia seilių. Tik viena blusa gali alergiškai katei sukelti tokį stiprų niežėjimą, kad katė gali grubiai save draskyti ar kramtyti, todėl gali iškristi plaukai, atsirasti žaizdos, o laiku negydant ir antrinis odos uždegimas pažeistose kūno vietose.
Dažnai ant odos atsiranda žaizdų ar šašų, dėl kurių atsiranda antrinė bakterinė odos infekcija (pioderma). Dažniausiai pažeidžiama sritis yra virš pakaušio arba uodegos pagrindo. Be to, katė gali turėti daug mažų šašų aplink galvą ir kaklą. Šie šašai dažnai vadinami miliariniu dermatitu – šis terminas atsirado todėl, kad šašai atrodo kaip sorų sėklos.
Kačių blusų alergijos gydymo metodai
Bet kokį kačių alergijų formos gydymą turi paskirti veterinarijos gydytojas alergologas. Kadangi katės alerginę reakciją sukelia blusų seilės, svarbiausias alergijos blusoms gydymas yra užkirsti kelią blusų atsiradimui. Griežta blusų kontrolė visus metus yra sėkmingo kačių alergijos gydymo pagrindas.
Yra daug labai veiksmingų blusų kontrolės produktų, skirtų katėms gydyti ir blusoms kontroliuoti aplinkoje. Šiuolaikiškos blusų prevencijos priemonės padeda Jūsų alergiškai katei lengviau nei bet kada apsisaugoti nuo blusų poveikio jūsų katei.
Jei katė užsikrečia blusomis ir alerginė reakcija būna stipri veterinarijos gydytojai kaip pat naudoja ir kitus medikamentus. Tinkamai parinkti kortikosteroidai gali blokuoti alerginę reakciją ir nedelsiant palengvinti katės alerginę reakciją (stiprų niežulį).
Tai dažnai yra būtina gydymo dalis, ypač pradiniuose etapuose. Jei antrinė bakterinė odos infekcija atsiranda dėl alerginio blusų dermatito, gydyme svarbu vartoti tinkamai veterinarijos gydytojo alergologo paskirtus antibiotikus, paprastai nuo dviejų iki keturių savaičių.
Katės alergija maistui
Maisto alergijas katėms sukelia imuninė reakcija į maiste esantį baltymą ar maisto priedą. Alergija dažniausiai išsivysto dėl maisto baltymų komponento (pvz., jautienos, kiaulienos, vištienos ar kalakutienos).
Augaliniai baltymai, pvz., esantys kukurūzuose ir kviečiuose, ir maisto priedai bei konservantai kai kuriais atvejais gali sukelti kačių alergiją maistui. Alergija maistui gali sukelti bet kurį iš anksčiau minėtų klinikinių požymių, įskaitant niežulį, virškinimo sutrikimus ir kvėpavimo sutrikimus.
Diagnostiniai kačių alergijų tyrimai at-liekami pradžioje taikant eliminacinę arba hipoalerginę dietą. Tai reiškia, kad alergiška katė 8-12 savaičių turi būti šeriama veterinarijos gydytojo alergologo parinkta specialia veterinarine dieta, kurios ingredientais katė anksčiau nebuvo šeriami arba baltymai būna hidrolizuoti ir perdirbti, taip kad nesukelia imuninės reakcijos. Kadangi reikia mažiausiai aštuonių savaičių, kol visi kiti maisto produktai pasišalina iš organizmo, katė turi ėsti tik specialią dietą mažiausiai aštuonias–dvylika savaičių.
Kas yra kačių alergijos sukeltas atopinis dermatitas ar atopija?
Kačių atopinis dermatitas arba dar kitaip atopija paprastai reiškia alergines reakcijas į aplinkos alergenus, tokius kaip žiedadulkės, žolės, pelėsiai, miltligė ir namų dulkių erkės. Daugelis šių alergijų atsiranda sezoniškai, pavyzdžiui, pavasrį pradėjus žydėti tam tikriems augalams namie ar lauke.
Tačiau kiti alergenai visada yra su mumis bei mūsų augintiniais, pavyzdžiui, pelėsiai, miltligė ir namų dulkių erkės. Kai katė turinti alergiją įkvepia šiuos alergenus, jai pasireiškia pirminė reakcija į atopiją – stiprus generalizuotas niežėjimas.
Svarbu atsiminti, kad atopinis dermatitas yra visą gyvenimą trunkanti liga ir dažni atkryčiai. Alerginės odos ligos „gydymo“ nėra, yra tik gydymas, kuris sumažina klinikinius požymius ir pagerina gyvenimo kokybę. Nors katėms su lėtiniu steroidų vartojimu susijęs šalutinis poveikis yra mažiau tikėtinas nei šunims ar žmonėms, jų ilgalaikį vartojimą reikia atidžiai stebėti. Labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti su veterinarijos gydytoju, kad būtų užtikrinta geriausia jūsų katės alerginės būklės priežiūra ir būtų visiškai suprantama kiekvieno gydymo rizika ir nauda.
Katėms alergijų sukeltas atopinis dermatitas turi būti gydomas taip kaip apskyrė alergiją nustatęs veterinarijos gydytojas. Kiekvienas gydymo metodas yra parenkamas pagal tikslią diagnozę bei individualiai pagal katės svorį, veislę, gyvenimo būdą.
Kartais tik sisteminių medikamentų neužtenka, todėl reikia taikyti kelis gydymo metodus vienu metu, tiek išoriškai, tiek iš vidaus (leidžiant ar vartojant vaistus). Tik patyręs veterinarijos gydytojas dermatologas – alergologas parinks tinkamiausią ir efektyviausią gydymą.
Kačių kontaktinė alergija ir kaip ji yra gydoma
Kontaktinė alergija yra rečiausia kačių alergijos rūšis. Dėl sąlyčio su alergine medžiaga jie sukelia vietinę odos reakciją. Kontaktinės alergijos pavyzdžiai yra reakcijos į šampūnus, antkaklius nuo blusų arba tam tikros rūšies patalynę, pavyzdžiui, vilną.
Jei katė yra alergiška tokioms medžiagoms, kontaktinėse vietose atsiranda odos dirginimas ir niežėjimas. Kontaktinio dirgiklio pašalinimas išsprendžia problemą. Tačiau daugeliu atvejų nustatyti alergeną gali būti sudėtinga.
Taip pat laiku nepašalinus alergeno iš katės aplinkos, gali kilti antrinis odos uždegimas, dėl intensyvaus kąsymosi, kandžiojimo ar trynimo į aplinkos daiktus. Dėl to svarbu, visad pasirodyti veterinarijos gydytojui, kuris padėtų ne tik nustatyti katės alergijos rūšį, bet ir užkirsti antrinius susirgimus.
Ką daryti jeigu mano katė turi vieną iš auksčiau minėtų alergijų?
Atsakymas ganėtinai paprastas – susisiekite su kompetetinga veterinarijos klinika ir gaukite visą reikalingą informaciją. Veterinarijos klinikoje Vilniuje – Begemotas, dirba tik patyrę veterinarijos gydytojai. Begemote dirbanti veterinarijos gydytojas Milda Vasaitytė ne vienerius metus gilina savo žinias susijusias su alergijomis, oda bei virškinamuoju traktu.
Gydytojos Mildos sukauptas ir nuolat kaupiamas žinių bagažas užtikrina tinkamiausio gydymo parinkimą, inovatyviausius ir geriausius diagnostikos metodus. Veterinarijos klinikoje Begemotas Jūsų augintiniui bus suteikta pati geriausia priežiūra bei apžiūra, o Jums išsami ir nuoširdi konsultacija.