Kiekvienas kačių rūpestingas ir atsakingas šeimininkas nori užtikrinti kuo ilgesnį ir komfortiškesnį savo katės gyvenimą. Kačių dantų priežiūra yra būtina norint išvengti didesnių katės sveikatos problemų ir išsaugoti gerą katės savijautą.
Sparčiai vystantis veterinarinei odontologijai vis lengvėja ir kačių dantų priežiūra bei higiena. Ne visoms katėms patinka dantų priežiūra, tačiau atsakingo šeimininko tikslas turėtų būdą, kuri būtų patogiausias ir tinkamiausias jo keturkojui šeimos nariui.
Turinio rodyklė
Kodėl kačių dantų valymas yra svarbus?
Emalio pažeidimai, dantenų uždegimai, blogas burnos ertmės kvapas, dantų iškritimai ir kitos dantų problemos gali kilti dėl prastos kačių burnos priežiūros. Dažniausiai šeimininkai pastebi patamsėjusius dantis, paraudusios dantenos. Tamsios dėmės ant danties vainikėlio – tai dantų apnašos, o paraudusios dantenos – paradontozės požymis.
Katėms dantys reikalingi ne tik valgymui, bet ir daiktų, žaislų, grobio pernešimui, apsaugai nuo pavojų bei kitoms svarbioms funkcijoms. Sugedę dantys ir kitos burnos ertmės problemos ilgainiui gali sukelti ne tik tiesioginius negalavimus, bet ir netiesioginius vidaus organų veiklos sutrikimus. Sutrikusi mitybą dėl skaudančių ir sugedusių dantų katėms lemia liesėjimą, kailio šiurkštumą, kepenų bei inkstų ligas.
Kas yra kačių dantų akmenys?
Kačių dantų akmenys – tai apnašos, kurios susiformuoja dėl per didelio blogųjų bakterijų kiekio bei baltymų burnoje. Tai yra susikristalizavusios apnašos. Dantų akmenis vizualiai šeimininkai gali atpažinti iš spalvos.
Dantų akmenys būna geltonos, rudos bei pilkos spalvos. Dažniausiai kačių dantų akmenys pastebimi ant galinių dantų (krūminių), vėliau ant ilčių. Šie akmenys sukelia daug nemalonių reiškinių tiek pačiai katei, tiek jos šeimininkams.
Kokias komplikacijas sukelia kačių dantų akmenys?
Dėl dantų akmenų pradeda niežėti dantenos, tad katės bando jas kasytis ir dar labiau žaloja į aplinkos daiktus. Kraujuojančios ir pūnančios dantenos gali sukelti didelį skausmą katėms.
Katės dažniau kiša snukučius ir prie šeimininkų, tuomet dažnu atveju šeimininkai jaučia nemalonius kvapus. Kartais dantų akmenų sukeltos pasekmės gali komplikuotis į sepsį, žandikaulio ir kaukolės kaulų irimą, minkštumą, lūžius. Kačių šeimininkai turėtų labai rūpintis kačių dantimis, nes ne visi dantų akmenys katėms yra matomi, kartais jie formuojasi ne ant danties vainikėlio, o ant kaklelio po dantenomis.
Kačių dantų valymą galima atlikti veterinarijos klinikoje pas specialistus ir namuose su papildomomis priemonėmis.
Kaip yra atliekamas kačių dantų valymas veterinarijos klinikoje?
Kačių dantų valymo metu katėms pašalinami dantų akmenys bei kitos apnašos, atliekamas dantų emalio poliravimas. Norint atlikti pilną akmenų šalinimą ir pasiekti geriausią efektą katėms dantų valymo metu taikoma bendroji nejautra – narkozė.
Kačių dantų valymas be narkozės gali sužaloti katę tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Dantų akmenų valymas katėms atliekamas naujojant specialąjų aparatą – ultragarso skalerį. Naudojant tinkamą įrangą, katės dantys nepažeidžiami, naikinamos dantų akmenis formuojančios bakterijos.
Norint užtikrinti gyvūno sveikatą visuomet prieš dantų valymą katėms rekomenduojame atlikti bendruosius kraujo tyrimus.
Kačių dantų valymas namuose
Po dantų valymo ir apnašų šalinimo katėms veterinarijos gydytojai – odontologai pataria naudoti specialias priemones namuose, kad prailginti tarpą tarp dantų valymo procedūrų klinikoje. Kačių dantų valymo priemonių yra labai įvairių, todėl šeimininkai su specialisto konsultacija gali rinktis pačias tinkamiausias pagal gyvūno burnos dydį, gyvenimo būdą:
- Kačių dantų pasta bei šepetėlis. Katėms skirtos dantų pastos gali būti labai įvairių skonių, kad katė lengviau pasiduotų šiai procedūrai namuose. Specialiuosius šepetėlius veterinarijos gydytojai odontologai siūlo rinktis nedidelius, labai švelnius, kad užtikrinti kuo smulkmeniškesnį dantų valymą.
- Dantų valymo servetėlės. Tokia priemonė katėms pasiteisina tuo atveju jeigu katė nesutinka valytis su šepetėliu ir su mažuoju rankos pirštu šeimininkui į katės burną patekti yra lengviau. Dantų valymo servetėlės mažina i blogųjų burnos bakterijų dauginimąsį ant dantų emalio.
- Skystis kačių dantų apnašų prevencijai. Specialus skystis gali būti naudojamas įpilant į geriamąjį katės vandenį. Tokio tipo preparatai taip pat mažina blogųjų burnos bakterijų dauginimąsi ant dantų emalio.
- Dantų gelis. Tokia dantų priežiūros priemonė dažnu atveju šeimininkui pati patogiausia, nes jos tereikia užtepti ant dantų, jų nevalant. Šis būdas pasaugo šeimininko pirštus, nes gelis yra tepamas su specialia pipete.
- Specialūs kramtalai. Veterinarijos gydytojai dantų apnašų prevencijai šunims pataria naudoti specialius kramtalus, kurie padeda natūraliai pašalinti susidariusias apnašas ir užkerta kelią apnašų formavimuisi.
Kokia yra kačių dantų valymo kaina?
Kačių dantų valymo kaina skaičiuojama labai individualiai pagal kiekvieno paciento būklę ir jo šeimininko poreikius. Kačių dantų valymo kaina veterinarijos klinikoje Begemotas kinta nuo 30 iki 60 eurų BE valymo metu ir po jo naudojamų vaistų.
Dantų valymo kaina katėms gali kisti nuo apnašų kiekio, dantenų pažeidimo ir pačių dantų pažeidimo lygių. Visos papildomos dantų rovimo, šaknų kanalo tvarkymo, skilusios danties atstatymo, eduonies pažeidimų tvarkymo ir panašios procedūros kainuoja papildomai. Į kačių dantų valymo kaina nėra įskaičiuoti kraujo tyrimai bei inhaliacinė narkozė.
Kačių dantų valymas “Begemotas” veterinarijos klinikoje
Begemoto veterinarinės medicinos centre teikiamos skirtingos burnos ertmės ir dantų gydymo procedūros katėms. Begemoto klinikoje odontologijos ir stomatologijos specialistai ne tik nustato dantų ligų bei problemų diagnostiką, bet ir gydymą ir profilaktiką. Veterinarijos gydytojai – odontologai katėms gali atlikti:
- Profesionalią dantų apnašų šalinimą bei higieną
- Terapinį burnos ertmės gydymą
- Estetinį plombavimą nuskilusioms dantų dalims atstatyti
- Pieninių ir nuolatinių dantų traukimą
- Endodontinį dantų šaknų gydymą
- Žandikaulio plastiką bei lūžių chirurgiją
Kviečiame nedelsti jeigu jūsų mylimas augintis turi burnos ertmės problemų ir susisiekti su mūsų veterinarijos komanda.