Šunų ausų ligos yra įprastos problemos, su kuriomis susiduria daugybė šeimininkų. Šios ligos gali būti ne tik nemalonios, bet ir skausmingos jūsų augintiniui, laiku nustatyti simptomai ir kreiptimasis į veterinarijos gydytoją gali užtikrinti tinkamą gydymą ir gali padėti išvengti rimtesnių pasekmių.
Turinio rodyklė
Šunų ausų ligų požymiai. Kaip atpažinti šunų ausų ligas?
- Ausies niežėjimas ir ausų trynimas aplinkos daiktus: šuo letenų ar aplinkos daiktų pagalvą nuolat trina, kaso savo vieną ar abi ausis, purto galvą, taip bandydamas sumažinti ausų niežulį ir diskomfortą.
- Paraudusios ar patinusios ausys: ausys gali tapti patinusios, raudonos arba dėl intensyvaus kasymosi gali pradėti kraujuoti.
- Prastas kvapas iš ausies ir gausios, tamsios ausies išskyros: infekcijos atveju ausys gali skleisti nemalonų kvapą, o taip pat išsiskirti gelsvas, rudas arba net kraujo turinčiąs išskyras.
- Skausmas: dėl ausų sukelto skausmo šuo gali parodyti skausmo požymius, tokius kaip atsitraukimas glostant ausis ar šalia jų, pykčio rodymas liečiantis prie ausų, noras būti atskirai, apatiškumas, vangumas, apetito praradimas.
- Galvos purtymas: kodėl šuo purto galvą? Dėl niežėjimo ar diskomforto galvos odos srityje bei ausyse. Šunims, kurie dažnai purto galvą, taip gali pareikšti įvairios alergijos, blusos ar kitos odos bei ausų problemos, kurios sukelia niežėjimą. Šis diskomfortas skatina šunį įvairiais būdais bandyti sumažinti niežėjimą, įskaitant galvos purimą. Šuo taip pat dažnai purto galvą dėl ausų uždegimo.
Svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius kitus šuns elgesio pokyčius kartu su galvos purtimu. Jei pastebite kitus simptomus arba jei galvos purtimas tampa pastovus ar intensyvus, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją. Veterinaras gali atlikti išsamų tyrimą, nustatyti galimus sveikatos problemas ir paskirti gydymą.
Taip pat svarbu paminėti, kad šuns galvos purtymas gali būti visiškai nekenksmingas elgesys. Kai kurie šunys tiesiog mėgsta purto galvą žaisdami, ilgaplaukiai šunys dažnai purto galvą, nes taip bando patraukti plaukus nuo akių. Tačiau jei pastebite, kad šis elgesys yra naujas arba lydimas kitų simptomų, geriau būti atsargiems ir pasitarti su veterinaru.
Šunų ausų ligos
Šunų ausų ligas gali sukelti įvairios priežastys ir pagal tai jos skirstomos į skirtingus tipus. Kai kurios iš dažniausiai pasitaikančių šunų ausų ligų yra:
Otitas (šunų ausų uždegimas)
Tai yra viena iš dažniausių šunų ausų ligų. Otitas yra šuns ausies uždegimas, kuris gali būti bakterinis arba grybelinis. Jis gali būti pirminis -sukeliamas įvairių bakterijų, grybelių, arba antrinis – sukeliamas šunų ausų erkučių, alergijų, vandens įsiskverbimo į ausį, svetimkūnio arba įgimtų sutrikimų.
Otodektomija (šunų ausų erkutės)
Tai yra erkės, kurios gyvena ausyse ir gali sukelti dirginimą ir uždegimą. Šunų ausų erkutės yra parazitinės kilmės, kurios gyvena šunų ausyse ir gali sukelti niežėjimą ir diskomfortą. Šunų ausų erkučių gydymą gali sudaryti specialių vaistų, skirtų sunaikinti parazitus, naudojimą, kartu su ausų valymu.
Veterinarui nustačius šunų ausų erkutes gali rekomenduoti specialius ausų lašus arba tirpalą, kurie padės išnaikinti ausų erkutes ir palengvins šuns simptomus. Svarbu reguliariai tikrinti šuns ausis ir laiku kreiptis į veterinarijos gydytoją, jei pastebimi bet kokie simptomai, susiję su šunų ausų erkutėmis.
Jei savo šuns ausyse pastebėjote gausias, tamsiai rudos spalvos išskyras, nedelskite ir kreipkitės į veterinarijos kliniką pagalbos, nes šunų ausų erkutės gydyti reikia kuo skubiau, norint išvengti komplikacijų.
Otomikozė (šunų ausų grybelis)
Tai grybelinė infekcija, kuri gali išsivystyti, jei į ausis dažnai patenka nešvaraus vandens, taip pat jei ausų vidinė pusė dažnai būna drėgna, riebi dėl kitų ligų. Šunų ausų grybelį nustatyti ir gydyti gali tik veterinarijos gydytojai, todėl svarbu laiku kreiptis pagalvos.
Otohematoma (šunų ausų „mėlynė“)
Tai yra kraujavimas po oda, esančia ausies viduje. Tai gali būti sukelti ausų trauma arba infekcija. Skysčiam kaupiantis po oda kyla vietinis uždegimas, ausis pasidaro karšta, patinus. Negydant ausis gali pakeisti formą, susiraukšlėti, sukietėti ir kelti didelį diskomfortą. Ypač ausis skausminga liečiant, todėl geriausia apsilankyti pas veterinarą ir pradėti gydymą nedelsiant.
Polipai ausyse
Tai gerybiniai augliai, kurie gali atsirasti ausyse dėl skirtingų genetinių ar aplinkos veiksnių. Polipai ausyje gali sutrikdyti klausą ir sukelti diskomfortą.
Užsikimšusi ausis
Kartais šunys gali turėti užsikimšusią ausį dėl ausų kanalo užsikimšimo dėl ausies landos išskyromis, ausų uždegimo ar svetimkūnio ausies landoje. Dėl tokios šunų ausų ligos šuo pradeda nuolat kasytis ausį, purtyti galvą, jo klausa sutrinka.
Svarbu pastebėti bet kokius simptomus, tokius kaip ausies niežėjimas, šuns galvos purtymas, paraudimas, prastas kvapas ar ausies pasikeitusios spalvos, itin gausios išskyros, ir kreiptis į veterinariją – dermatologą dėl tinkamos diagnozės ir gydymo. Gyvūnų dermatologas galės nustatyti konkrečią problemą ir paskirti tinkamiausią gydymą.
Šunų ausų ligų gydymas
Gydymas priklauso nuo šunų ausų ligą sukėlusios priežasties. Tik atlikus reikiamus ir išsamius tyrimus veterinarijos gydytojas gali paskirti tinkamiausią gydymo planą. Norint išsiaiškinti kokios priežastys lemia šunų ausų ligas gali prireikti ne tik išsamios ausų apžiūros, bet ir tyrimų mikroskopu bei bakterijų ar grybelinių kultūrų auginimo ir atsparumo vaistams tyrimų.
Vaistai: bendrai kalbant apie ausų ligų medikamentinį gydymą veterinarijos gydytojas, nustatęs ligos priežastį, gali skirti antibiotikų, priešuždegiminių arba priešgrybelinių vaistų.
Chirurginis ausų šunų ligų gydymas
Kai kuriais atvejais, tokiais kaip sunkios infekcijos, polipai, svetimkūnis ausies landoje ar navikai, gali būti reikalingas chirurginis gydymas.
Šunų ausų erkučių gydymas
Jei atlikus mikrokopį tyrimą, nustatoma – šunų ausų erkutės, jų gydymą skiria veterinarijos gydytojas, čia svarbiausias tinkamas ausų valymas ir receptiniai vaistiniai preparatai.
Vaistai šunims nuo ausų uždegimo
Vaistai šunims nuo ausų uždegimo yra įvairūs, priklausomai nuo uždegimo priežasties ir sunkumo laipsnio. Dažniausiai naudojami vaistai apima ausų lašus su antibiotikais, kurie padeda kontroliuoti bakterinį uždegimą ir sumažinti simptomus.
Be to, priešuždegiminiai vaistai, tokiu kaip kortikosteroidai, gali būti naudojami norint sumažinti skausmą ir patinimą ausyse. Kartais gali būti paskirti ir priešgrybeliniai vaistai, jei uždegimas sukeltas grybelinės infekcijos.
Svarbu laikytis veterinaro nurodymų ir tinkamai taikyti vaistus, kad būtų pasiektas geriausias gydymo rezultatas. Kreipkitės į veterinarą dėl išsamesnės informacijos ir patarimų dėl tinkamų vaistų parinkimo jūsų šuniui.
Šunų ausų valymas
Kartais būtina išvalyti ausį nuo susikaupusių sieros, vaško išskyrų arba kitų medžiagų, kad būtų lengviau taikyti gydymą. Šunų ausų valymas yra svarbus šuns priežiūros elementas, ypač jei jūsų šuo linkęs į ausų problemų. Tinkamai valyti ausis gali kiekvienas šeimininkas – Begemoto veterinarijos specialistai primena, kaip tai daryti teisingai.
Šunų ausų valymo reikmenys, kurių prireiks
- Ausų valymo tirpalas: galite įsigyti specialų ausų valymo tirpalą veterinarijos klinikoje ar vaistinėje.
- Medvilnės tamponai: būtina pasirinkti minkštus, medvilninius tamponėlius ir ausų valymo pagaliukus, kad būtų išvengta ausies pažeidimo.
Šunų ausų valymo eiga
1. Paruošimas: Užtikrinkite, kad jūs ir jūsų šuo būtumėte ramūs. Padarykite šį procesą kuo malonesnį šuniui, įtraukdami švelnų būdą ir skatindami, pagirdami augintinį prieš ir po ausų valymo.
2. Tirpalo pylimas į ausį: Laikykite šuns galvą taip, kad ausys būtų lengvai pasiekiamos. Įšvirkškite nedidelį kiekį tirpalo į ausį, bet ne per giliai – tik tiek, kad tai būtų pakankama, kad pasiekti nešvarumus.
3. Masažas: Delikatūs masažiniai judesiai padės tirpalui pasiekti ausies vidų. Masažuokite ausies bazę (po ausimi), kad tirpalas būtų gerai paskirstytas.
4. Purvo pašalinimas: Po kelių minučių, kai supilate ausų valymo tirpalo ir pamasažuojate jį ausies landoje, galite naudoti medvilnės tamponą arba ausų valymo pagaliukus, kad pašalintumėte išskyros ir purvą iš išorinės ausies paviršiaus. Nebijokite, šunų ausys anatomiškai yra L formos, tad pažeisti ausies būgnelį yra tikrai sudėtinga.
5. Po valymo: Pasveikinkite savo šunį skaniu užkandžiu ar žaidimu kartu, kad ausų valymo procedūra augintiniui asocijuotusi su teigiamomis emocijomis.
Pakartokite, jeigu reikia: jei ausys vis dar nešvarios galite pakartoti šiuos žingsnius.
Kaip dažnai šuniui valyti sausis?
Kaip dažnai reikia valyti šuniui ausis, priklauso nuo kiekvieno šuns individualių poreikių ir polinkio į šunų ausų ligas. Dauguma veterinarų rekomenduoja ausis valyti bent kartą per mėnesį, bet tai gali skirtis priklausomai nuo šuns veislės, gyvenimo sąlygų ir kitų veiksnių.
Jei pastebite bet kokias ausies problemų požymius arba nesate tikri, kaip teisingai valyti ausis, geriau kreipkitės į veterinarą dėl patarimų ir pagalbos.
Kada dėl šunų ausų ligų kreiptis į Veterinarijos gydytoją?
- Šuns galvos purtymas: galvos purtymas gali būti susijęs su šunų ausų ligomis, infekcijomis, ausies anatominės sandaros bei klausos problemomis.
- Nuolatinis ausies niežėjimas: ilgalaikis ausies niežėjimas gali reikšti bakterinę ar grybelinę infekcijas.
- Išskyros ar blogas kvapas: jei pastebite bet kokias išskyros iš ausies arba užuodžiate ne patį maloniausią kvapą, tai gali rodyti infekciją.
- Ausies sužalojimas: jei jūsų šuo patyrė traumą ausyje, net jei atrodo, kad ji nėra sunki, geriau kreiptis į gydytoją. Ausies traumos dažniausiai būna vidinėje ausies pusėje, ne ausies išorėje.
- Nuolatinis ausies problemų pasikartojimas: jei jūsų šuo reguliariai patiria ausies problemas, tai gali reikšti lėtines ausų ligas, kurią turėtų vertinti veterinarijos gydytojas – dermatologas.
- Nepaprastai didelis diskomfortas: jei jūsų šuo rodo didelius skausmo požymius, pyksta kai liečiama ausis, atsisako ėsti, gerti, tampa apatiškas ar vangus skubiai kreipkitės į gydytoją.
Šunų ausų ligos gali būti nemalonios tiek šuniui, tiek jo šeimininkui, tačiau laiku pastebėti simptomai ir tinkamai gydyti gali užtikrinti greitą atsigavimą ir išvengti komplikacijų.
Jei pastebite bet kokius ausies problemų požymius savo šuniui, nedvejodami kreipkitės į veterinarijos kliniką Begemotas Vilniuje, kurioje veterinarijos gydytoja – dermatologė Milda nustatys tikslią diagnozę ir neatidėliotinai pradės gydymą.
Veterinarijos klinikos Begemotas šūkis „Sveikas nes laimingas“ – tai veterinarijos gydytojų gyvenimo filosofija ir jūsų augintinio sveikatos garantas.“ Visuomet svarbu stebėti savo augintinio elgesį ir reaguoti į bet kokius pokyčius ar neįprastus simptomus. Savalaikis dėmesys gali padėti išvengti ar anksti diagnozuoti galimas sveikatos problemas jūsų šuniui.