Darbo valandos: 8:00 – 22:00

Registracija internetu

Kačių ausų ligos: diagnostika, simptomai ir gydymas

Kačių ausų ligos gali būti iššūkis kačių šeimininkams, nes jų mylimas augintinis gali dėl jų jautsi nepatogiai ar jam/jai gali skaudėti jas valant ir gydant. Šeimininkų supratimas apie įvairias ligas, jų simptomus, diagnostiką ir gydymo galimybes yra būtinas norint užtikrinti kačių gerovę.

Kačių ausų ligų priežastys

Kačių ausų ligos gali būti įvairios, nuo paprastų uždegimų iki sunkių infekcijų ar netgi navikų. Dažniausiai veterinarijos klinikose diagnozuojama:

Uždegimai

Kačių ausys yra jautrios įvairioms bakterijoms ir grybio, kuris gali sukelti uždegimą. Kačių ausų uždegimo metu ausys parausta, gali nulinkti ausų galiukas, katės bando jas kasytis, purto galvą.

kačių ausų uždegimas

Parazitai (kačių ausų erkutės)

Kačių ausų erkutės yra viena iš dažniausių kačių ausų ligų priežasčių. Tai parazitinė infekcija, kurią sukelia mažos erkių, dažniausiai Otodectes cynotis, rūšis. Ausų erkutės gali sukelti stiprų niežėjimą, uždegimą ir netgi odos pažeidimus. Katinams pradeda skaudėti ausis, jis gali trinti arba skrebėti jas, kartais sukeliant kraujavimą ar netgi infekcijas.

Kačių ausų erkutės diagnozuojamos mikroskopuojant ausų išskyras veterinarijos klinikoje. Kačių ausų erkučių gydymas apima vietinius ir sisteminius vaistus. Kačių ausų erkučių vaistai, tokie kaip ausų lašai ar tepalai, naudojami tiesiogiai ausims valyti ir gydyti.

kačių ausų erkutės

Kačių ausų erkučių gydymas gali būti skiriami tik veterinarijos gydytojo pagalba. Be to, gali būti skiriami sisteminiai vaistai, tokie kaip tabletes ar injekcijos, kurie padeda kovoti su antrine ausų bakterine ar grybeline infekcija.

Kačių ausų erkučių gydymą svarbu pradėti kuo greičiau ir užtikrinti, kad gydymas būtų paskirtas veterinarijos klinikoje, nes neteisingas ar nepilnas gydymas gali lemti infekcijos pasikartojimą ar komplikacijas. Taip pat svarbu atlikti tinkamą aplinkos valymą, kad būtų pašalinti ausų erkių kiaušinėliai iš katės aplinkos: gultukų, kraiko dėžutės ir pan. Siekiant užkirsti kelią naujoms infekcijoms, rekomenduojama reguliariai tikrinti ir valyti kačių ausis bei naudoti priemones nuo parazitų.

Retesnės, bet labai rimtos ligos, tokios kaip ausies landos polipai, piktybiniai augliai ar vėžys, gali paveikti kačių ausis. Tokio tipo kačių ausų ligos nustatomos tik veterinarijos gydytojo – specialisto su otoskopu, kuris leidžia apžiūrėti katės ausies landą giliau.

Kačių ausų ligų simptomai

Kačių ausų ligų simptomai gali labai skirtis, priklausomai nuo ligos pobūdžio ir sunkumo. Keletas dažniausių simptomų yra:

 • Niežėjimas ir ausų trynimas. Dažnas kačių šeimininkas skundžiasi, kad katė kasosi ausis,dėl ko jos pradeda dažnai trinti galvą į aplinkos daiktus ar jas draskyti. 
 • Kvapas ir tamsių išskyrų buvimas. Kačių ausų uždegimas ar infekcija gali sukelti nemalonų kvapą iš ausies landos, taip pat gali būti pastebimos išskyros – gelsvos, ryškiai geltonos, rusvos, rausvos ar net tamsiai rudos ar juodos.
 • Apatija ir nevalgymas. Kačių ausų ligos gali sukelti bendrą negalavimą, kuris pasireiškia apatija, mažu apetitu ar netgi depresija. Kačių ausų uždegimas gali komplikuotis ir sukelti viso organizmo negalavimus, augintiniui gali pakilti temperatūra, sutrikti virškinimas.
gulinti liūdna katė

Kačių ausų ligų diagnostika

Kačių ausų ligų diagnozavimas gali būti iššūkis be specialios įrangos ir komplikacijų atveju.  Veterinarijos gydytojai gali atlikti šiuos veiksmus diagnozuodami:

 • Fizinis tyrimas. Tai apima išsamią katės apžiūra, ausų, odos ir gleivinės apžiūrą, mėginių paėmimą mikroskopavimui ar bakteriniams, grybeliniams tyrimams.
 • Ausų išskyrų tepinėlio tyrimas. Tepinėlis iš ausies gali būti tiriamas mikroskopu, taip nustatoma infekcija ar parazitai. Tepinėlis gali būti dažomas specialiais dažnais ir mikroskopuojamas norint nustatyti bakterijų tipą. Taip pat ausų išskyrų tepinėlio galima nustatyti atsparumą antimikrobiniams vaistams ir paskirti dar tikslenį gydymo metodą.
 • Otoskopija bei kompiuterinė tomografija. Šie tyrimai atliekami jei veterinarijos gydytojas įtaria, kad problema gali būti susijusi su vidine ausies struktūra ar navikiniu procesu.

Kačių ausų ligų gydymas

Bet kokio tipo kačių ausų ligą gali diagnozuoti ir gydyti tik veterinarijos gydytojas. Gydymo būdas priklauso nuo ligos tipo ir sunkumo. Dažniausiai veterinarijos klinikose skiriami šie gydymo būdai:

 • Medikamentinis sisteminis gydymas. Antibiotikai, priešgrybeliniai ar priešparazitiniai vaistai gali būti skiriami priklausomai nuo diagnozės.
 • Medikamentinis vietinis gydymas. Į ausį gali būti lašinami specialūs vaistai, kurie padeda kovoti su uždegimu ar infekcija. Dažniausiai tai būna priešparazitiniai preparatai skirti ne tik naikinti kačių ausų erkutes, bet ir valyti ausis.
 • Chirurginis gydymo metodas. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, navikų ar polipų atveju, gali prireikti chirurginio gydymo.
veterinarijoje gydomos katės ausys

Kačių ausų ligų prevencija

Kaip ir dauguma ligų, ir kačių ausų ligas galima iš dalies išvengti laikantis prevencinių priemonių:

 1. Reguliarios ausų valymo procedūros. Reguliarus kačių ausų valymas ir priežiūra gali padėti išvengti daugelio problemų.
 2. Periodiniai veterinaro patikrinimai. Šiuolaikinė veterinarinė medicina augintinio sveikatą skatina tikrinti bent jau kartą į metus. Anksti nustatyta bet kokia problema ir laiku pradėtas tinkamas gydymas pagerina katės gyvenimo kokybę ir trukmę.
kačių ausų valymas

Kur kreiptis dėl kačių ausų ligų?

Veterinarijos klinikos Vilniuje Begemotas specialistai primena, kad kačių ausų ligos gali būti nepatogios tiek katei, tiek jos šeimininkui. Laiku diagnozuojant ir tinkamai gydant, galima sumažinti diskomfortą ir užtikrinti, kad jūsų kačiukas būtų laimingas ir sveikas. Jei pastebite bet kokius neįprastus simptomus, nedvejokite kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad būtų gauta profesionali pagalba.

Veterinarija klinika Vilniuje – „Begemotas“ teikia visas diagnostikos bei gydymo paslaugos, todėl čia galima gauti visapusišką augintinio priežiūrą vienoje vietoje. Klinikoje profesionalų komanda didelį dėmesį skiriama gyvūnų gerovei ir komfortui. Kiekvienas augintinis yra rūpestingai prižiūrimas, siekiant sumažinti stresą ir užtikrinti geriausius gydymo rezultatus