Ar jūsų katė tikrai jaučiasi gerai? Net jei iš pirmo žvilgsnio augintinė atrodo sveika ir aktyvi, kačių temperatūra gali slėpti pirmuosius sveikatos sutrikimų ženklus. Katės – itin subtilios ir dažnai moka meistriškai slėpti negalavimus, todėl net nedidelis katės ar katino temperatūros pakilimas ar kritimas gali būti rimtas signalas.
Norint laiku pastebėti galimą pavojų, svarbu žinoti, kokia yra normali katės temperatūra, kaip ją teisingai pamatuoti ir ką daryti, jei ji viršija ar nukrenta žemiau įprastų ribų.
Šiame straipsnyje rasite visą svarbiausią informaciją apie kačių kūno temperatūrą – nuo priežasčių iki pirmosios pagalbos namuose.
Turinio rodyklė
Normali katino temperatūra
Normali katino temperatūra paprastai svyruoja nuo 38,0 °C iki 39,2 °C. Ši temperatūra laikoma standartine tiek katinams, tiek katėms nors gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo amžiaus, veislės ar individualių ypatumų. Jauni kačiukai dažnai turi šiek tiek aukštesnę temperatūrą, o vyresnės katės – kiek žemesnę.
Nedideli svyravimai yra normalūs, tačiau jeigu katės arba katino kūno temperatūra nukrenta žemiau 37,5 °C arba pakyla virš 39,5 °C, tai jau gali būti pavojingas signalas, rodantis uždegimą, infekciją ar kitą sveikatos sutrikimą. Tokiais atvejais svarbu nelaukti – katino kūno temperatūros pokyčiai gali greitai progresuoti, tad rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Kaip pamatuoti katės arba katino temperatūrą namuose?
Tiek katės, tiek katino temperatūra tiksliausiai nustatoma rektaliniu būdu, naudojant skaitmeninį termometrą. Nors procedūra gali būti šiek tiek nemaloni tiek augintiniui, tiek šeimininkui, tai – patikimiausias būdas sužinoti tikslią kačių kūno temperatūrą.
Temperatūros matavimo žingsniai
Kad matavimas būtų saugus ir tikslus, laikykitės šių žingsnių:
- Pasiruoškite termometrą – naudokite skaitmeninį termometrą ir turėkite šiek tiek bekvapio vazelino arba kito saugaus lubrikanto.
- Prašykite pagalbos – viena ranka laikyti neramią katę gali būti sudėtinga, todėl geriau, jei padės kitas žmogus.
- Atsargiai įveskite termometrą – švelniai pakelkite uodegą ir įveskite termometrą į išangę maždaug 1–2 cm gyliu. Giliau kišti nereikėtų.
- Palaukite rezultatų – laikykite termometrą vietoje, kol pasigirs signalas (dažniausiai tai trunka keliolika sekundžių).
- Nuvalykite prietaisą – po naudojimo termometrą nuplaukite ir dezinfekuokite.
Jei temperatūra viršija normą arba katė atrodo vangiai, geriausia nedelsti ir pasitarti su veterinarijos gydytoju – net ir nedideli temperatūros svyravimai gali būti rimtos būklės ženklas.

Kada katinų temperatūra laikoma per aukšta?
Jeigu kačių temperatūra viršija 39,5 °C, ji laikoma per aukšta ir gali rodyti, kad organizmas reaguoja į tam tikrą dirgiklį – ligą, stresą ar aplinkos pokyčius. Nors trumpalaikis temperatūros pakilimas gali būti nekaltas, užsitęsusi arba stipri karštinė gali signalizuoti rimtą sveikatos sutrikimą. Todėl svarbu ne tik stebėti pačios temperatūros rodmenis, bet ir įvertinti, ar katė turi papildomų simptomų.
Kad laiku atpažintumėte galimą pavojų, taip pat verta žinoti, kokios yra dažniausios padidėjusios katės temperatūros priežastys.
Galimos priežastys, kodėl pakyla kūno temperatūra
Katės ar katino kūno temperatūros padidėjimą gali sukelti įvairūs veiksniai – nuo įprastų infekcijų iki išorinių stresorių ar net apsinuodijimo:
- Infekcijos ar uždegimai. Virusinės ir bakterinės ligos dažnai sukelia katino kūno temperatūros padidėjimą – tai natūrali imuninės sistemos reakcija.
- Perkaitimas. Karštomis vasaros dienomis katės gali perkaisti, ypač jei neturi galimybės pasislėpti nuo tiesioginių saulės spindulių ar neturi pakankamai vandens.
- Stresas ar baimė. Jaudulys, kelionės ar nepažįstama aplinka gali laikinai pakelti katės temperatūrą.
- Apsinuodijimas. Tam tikros cheminės medžiagos, netinkamas maistas ar nuodingi augalai gali sukelti kačių kūno temperatūros pakilimą.
Pastebėjus, kad katino temperatūra aukštesnė nei įprasta, reikėtų stebėti ir kitus simptomus – vangumą, kvėpavimo sutrikimus, apetito stoką. Jei būklė nesikeičia ar blogėja, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Kada kačių temperatūra yra per žema?
Katino arba katės kūno temperatūra laikoma per žema, kai ji nukrenta žemiau nei 37,5 °C. Tai gali būti pavojingas signalas, rodantis, kad organizmas nesugeba išlaikyti šilumos balanso. Tokia būklė vadinama hipotermija ir gali sukelti rimtų sveikatos pasekmių – nuo energijos stokos iki pavojingų vidaus organų sutrikimų. Dažniausiai tai atsitinka esant stipriam sušalimui, organizmo nusilpimui ar netikėtoms traumoms.
Kad suprastumėte, ar jūsų katinas ar katė gali būti rizikoje, verta žinoti dažniausias žemos kūno temperatūros priežastis.
Dažniausios priežastys, kodėl temperatūra per žema
Yra keletas pagrindinių priežasčių, dėl kurių katės kūno temperatūra gali nukristi žemiau normos:
- Hipotermija – jei katė ilgą laiką praleidžia šaltoje aplinkoje ar buvo sušlapusi esant žemai temperatūrai.
- Lėtinės ligos – ypač inkstų nepakankamumas, kūno išsekimas ar imuninės sistemos sutrikimai gali sukelti kačių kūno temperatūros mažėjimą.
- Šokas – stiprus stresas, trauma, kraujavimas ar skausmas gali išbalansuoti organizmo termoreguliaciją.

Kaip reguliuoti kačių temperatūrą namuose?
Jei temperatūra vos viršija ar nukrenta nuo normos ribų, o augintinis vis dar atrodo gan aktyvus ir neturi ryškių kitų simptomų, tuomet galite pabandyti padėti jam namuose. Lengvais atvejais kai kurios priemonės padeda stabilizuoti būklę ir išvengti tolimesnio blogėjimo.
Kaip sumažinti temperatūrą namuose?
Jei pastebėjote, kad katės temperatūra šiek tiek pakilusi, pirmiausia svarbu užtikrinti, kad ji gautų pakankamai skysčių. Duokite šviežio vandens ir perkelkite augintinę į vėsesnę vietą, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
Norint saugiai sumažinti katės kūno temperatūrą namų sąlygomis, galite:
- Švelniai sudrėkinti katės kailį drungnu vandeniu arba uždėti drėgną rankšluostį ant jos kūno (pvz., nugaros ar šonų srityje).
- Naudoti ventiliatorių ar oro kondicionierių, kad sumažintumėte aplinkos temperatūrą. Tačiau venkite tiesioginio oro srauto, kad katė neperšaltų.
Svarbu: neduokite katei jokių vaistų be veterinaro leidimo! Daugelis žmonėms skirtų vaistų (pvz., paracetamolis ar ibuprofenas) yra toksiški katėms ir gali sukelti rimtų komplikacijų.
Jei temperatūra per 30–60 minučių nemažėja arba katė vis dar atrodo vangi ar blogai jaučiasi, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją – tai gali būti rimtesnės būklės požymis.

Kaip pakelti temperatūrą namuose?
Jei katės kūno temperatūra nukrito žemiau normos, svarbu reaguoti greitai, bet atsakingai. Lengvesniais atvejais temperatūrą galima pakelti ir namuose – svarbiausia tai daryti palaipsniui ir saugiai, kad nepadarytumėte dar daugiau žalos.
- Perkelkite katę į šiltą ir ramią vietą.
- Apklokite šilta antklode arba naudokite šildymo pagalvėlę, tačiau įsitikinkite, kad ji ne per karšta.
- Švelnus katės glostymas gali paskatinti kraujotaką ir padėti organizmui šilti palaipsniui.
- Nevartokite jokių vaistų ar stimuliuojančių priemonių be veterinaro nurodymo – tai gali būti pavojinga.
Jei katės temperatūra nekyla arba ji atrodo silpna, kuo greičiau kreipkitės į veterinarą.

Kaip apsaugoti kates nuo perkaitimo vasarą?
Perkaitimas katėms – pavojinga būklė, kai katės kūno temperatūra pakyla tiek, kad organizmas nebesugeba jos natūraliai reguliuoti. Tokia būsena gali sukelti šilumos smūgį, vidaus organų pažeidimus ar net grėsti gyvybei, todėl svarbu imtis prevencinių priemonių – ypač karštomis vasaros dienomis.
Katės jautrios karščiui, ypač jei neturi galimybės atsivėsinti ar gauti pakankamai skysčių. Kad apsaugotumėte savo augintinę nuo perkaitimo:
- Suteikite pakankamai vandens – katė visada turi turėti prieigą prie šviežio vandens.
- Laikykite katę pavėsyje – neleiskite jai būti saulėje per ilgai.
- Naudokite ventiliatorius ar oro kondicionierių – taip išvengsite perkaitimo pačioje aplinkoje (kambaryje ar bute).
- Drėgnas rankšluostis ar vėsus paviršius – padės atvėsinti katę. Itin karštomis vasaros dienomis apsvarstykite ar neverta įsigyti vėsinančios kilimėlio gyvūnams.
Tokios paprastos priemonės padeda užkirsti kelią katės temperatūros pavojingam pakilimui ir užtikrina augintinės savijautą net per didžiausius karščius.

Požymiai, kad jūsų katinas arba katė perkaito
Perkaitimas katėms – itin pavojinga būklė, todėl svarbu atpažinti pirmuosius ženklus. Perkaitusi katė gali elgtis neįprastai, o kai kurie simptomai reikalauja skubios pagalbos.
Dažniausi perkaitimo požymiai katėms:
- Vangumas – katė atrodo pavargusi, mieguista, nenori judėti.
- Greitas kvėpavimas – katė sunkiai kvėpuoja, kvėpuoti atvira burna – lekuoti (kas yra neįprasta katėms).
- Per didelis seilėtekis – seilės tampa gausesnės nei įprastai.
- Karšta ir sausa oda – jei paliečiate katę, jos kūnas atrodo per daug įkaitęs.
- Paraudusios dantenos – tai gali būti perkaitimo požymis.
- Vėmimas ar viduriavimas – sunkesniais atvejais katė gali vemti arba viduriuoti.
- Sąmonės praradimas ar traukuliai – tai kritiniai požymiai, reikalaujantys skubios pagalbos.
Jei pastebite bet kurį iš šių požymių, nedelsdami perkelkite katę į vėsesnę vietą, pasiūlykite vandens ir, jei per 15–30 min. jos būklė negerėja, kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Katės temperatūra per aukšta – tai ne tik nepatogumas, bet ir rimta grėsmė gyvybei.
Kada būtina kreiptis į veterinarą?
Jei katės arba katino kūno temperatūra nukrypsta nuo normos ar pastebite kitų nerimą keliančių požymių – augintinio vangumą, atsisakymą ėsti, pakitusį kvėpavimą ar kitą neįprastą elgesį – svarbu nedelsti. Laiku suteikta pagalba gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų.
Veterinarijos klinikoje „Begemotas“ Vilniuje dirba patyrę specialistai, pasiruošę greitai įvertinti augintinio būklę ir suteikti reikalingą pagalbą. Jei turite klausimų ar reikia apžiūros – kviečiame registruotis telefonu arba internetu.